Subota, 10 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Narodna skupština RS-a ukida brojne bankarske naknade i smanjuje obvezni kapital?

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama razmatrat će naredni tjedan Narodna skupština Republike Srpske.

Između ostalog, predlaže se postepeno smanjenje stope adekvatnosti regulatornog kapitala koju je banka dužna da održava sa 12 na 10 posto, i to počevši od 31. prosinca naredne godine.

“Ova stopa prema standardima EU iznosi osam posto. Njene izmjene u Srpskoj, prema procjenama Agencije za bankarstvo, neće uticati na stabilnost bankarskog sektora. Doprinijeti će većem plasmanu kredita i rastu investicija u sektoru stanovništva, gospodarstva i javnog sektora”, rečeno je u obrazloženju ovog prijedloga Ministarstva financija RS.

Ukidaju se brojne naknade

Dodaje se da je u oblasti zaštite prava korisnika financijskih usluga ovim zakonom zabranjeno banci da ugovara i naplaćuje naknadu za opomenu za kašnjenje korisnika u slučaju neizmirenja obaveza, naknadu za vođenje kreditne partije, naknadu za potvrđivanje stanja, odnosno salda na računu nakon zahtjeva klijenta ili svake promjene stanja računa, neovisno od medija putem kojeg je upućen zahtjev, kao i naknadu za podizanje gotovine na bankomatu banke izdavaoca.

“U postupku automatskog donošenja odluka u kreditnom procesu propisana je obaveza banci da osigura da automatsko donošenje odluka u cijelosti odražava kreditnu politiku banke. Pored toga da se njegovo korišćenje oglašava u skladu sa odredbama zakona koje se odnose na zaštitu korisnika financijskih usluga. Propisano je i da u slučaju da klijent nije zadovoljan odlukom donijetom u postupku njenog automatskog donošenja može podnijeti zahtjev kreditnom odboru banke da je preispita”, navodi se u obrazloženju ovog zakona.

Dalje je regulirano pitanje eventualnog prestanka objavljivanja, odnosno korišćenja referentne kamatne stope.

“Unapređuju se odredbe kojima se uređuje korporativno upravljanje, kupoprodaja plasmana. Pored toga, zaključivanje ugovora u elektronskom obliku, te dodatne mjere nadzora Agencije za bankarstvo”, piše, između ostalog, u obrazloženju zakona.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno