Doba velikog rasta kompanija davno je završilo, a prilagodba novim uvjetima prvenstveno se provodi kroz otpuštanja, objavio je portal Index.hr. Samo od početka ove godine u velikim tehnološkim tvrtkama otpušteno je više od 100.000 radnika, a približno toliko i tijekom prošle godine.
Konzervativna procjena je da je od početka 2022. do danas dano 200.000 otkaza, dok neke procjene idu i do pola milijuna.
Google, Meta (Facebook), Amazon, Microsoft i brojne druge tvrtke smanjuju broj zaposlenih.
Zapravo, teško je pronaći tvrtku koja nema politiku masovnog otpuštanja.
Taj trend neizravno je doveo do početka velike krize, gurnuvši Sillicon Valley Bank (SVB) u stečaj.
Čelnici spomenutih tvrtki uglavnom se pravdaju argumentom da su prezaposlili jer je potražnja za njihovim uslugama naglo porasla tijekom pandemije.
Krajem prošle godine, u jednom od prvih masovnih otkaza Mete (Facebook), Mark Zuckerberg izravno je priznao lošu poslovnu prosudbu.
“S početkom covida svijet se odjednom preselio online, a brzi rast e-trgovine doveo je do ogromnog povećanja prihoda. Mnogi su ljudi predviđali da će ovo biti trajno ubrzanje koje će se nastaviti čak i nakon završetka pandemije. I ja sam tako mislio pa sam odlučio znatno povećati svoja ulaganja. “Nažalost, nije se odigralo onako kako sam očekivao”, napisao je u izjavi zaposlenicima.
Otpuštanja u tehnološkom sektoru i bankarska kriza
Upravo je veliki val otpuštanja u IT sektoru tijekom 2022. i općenito lošije poslovanje od očekivanog izazvalo bankarsku krizu bankrotom Silicon Valley banke.
Ta je banka uglavnom poslovala s tvrtkama iz tehnološkog sektora, kako joj i ime govori, a u njoj su novac držale mnoge tvrtke i startupi.
Kako je 2022. bila krizna za IT sektor, sve je manje investitora i fondova željelo uložiti novac u male tehnološke tvrtke i startupe.
Većina tih tvrtki nije profitabilna, iz redovnih prihoda od prodaje ne mogu isplatiti ni plaće, pa ovise o investicijama.
Tijekom 2022. godine novac je stizao sporije, ali su računi pristizali istom brzinom.
Zbog toga su tvrtke iz tehnološkog sektora, koje su bile većina klijenata SVB-a, počele povlačiti novac iz banke.
Jednostavno su morali pokriti tekuće troškove.
Smanjio se i priljev novog novca u banku, jer se smanjio njihovim klijentima, a ti su klijenti počeli povlačiti novac koji su imali iz banke.
Pozornica se polako pripremala za “run on the bank” i 10. ožujka bankrotirala.
Izvor: index.hr / seebiz.eu