Novac ne kupuje sreću, no istraživanja pokazuju da “stezanje novčanika” može ozbiljno utjecati na mentalno zdravlje i opću sreću. Iako se izreka “novac ne kupuje sreću” često koristi kako bi skrenula pozornost s materijalnih stvari i usmjerila nas na cijenjenje odnosa, trenutaka i iskustava koja se ne mogu kupiti, stvarnost je drugačija. Naša financijska situacija može imati dubok utjecaj na naše mentalno stanje i opću sreću.
U teoriji, ta izreka je točna, no stvarnost je često drugačija, piše Profitiraj. Kriza troškova života pokazuje da novac ima izravan utjecaj na mentalno zdravlje i sreću. Istraživanja potvrđuju da financijski problemi mogu značajno utjecati na naše emocionalno stanje.
Novac ima utjecaj na mentalno zdravlje
Prema izvješću za 2023. godinu, neovisnom godišnjem istraživanju Mental Health Australia, više od polovice Australaca izvještava da rastući troškovi života značajno utječu na njihovo mentalno zdravlje.
Izvješće otkriva da su osobe u dobi od 18 do 39 godina znatno češće prijavile da su pod utjecajem visokih troškova stanovanja i rastućih životnih troškova.
Povećani troškovi uzrokuju stres i tjeskobu kod većine ljudi u dobi od 18 do 39 godina. Dr. Luke Martin, klinički psiholog i glasnogovornik Beyond Blue, objašnjava: “Stalna briga o financijskim obvezama i nepredviđenim troškovima može biti izrazito stresna. Neprestano napetost i osjećaj nesigurnosti iscrpljuju i pogoršavaju mentalno stanje.”
Nisu samo osnovni troškovi ti koji uzrokuju brige. Također su tu i troškovi za aktivnosti u kojima uživate, poput odlaska u kino s prijateljima ili putovanja. Iako poznata izreka sugerira drugačije, novac može utjecati na vašu sposobnost da sudjelujete u tim iskustvima. Dr. Martin dodaje: “Nedostatak financijskih rezervi može vas spriječiti da uživate u životu, što može dovesti do osjećaja usamljenosti i dodatno pogoršati mentalno zdravlje.”
Financijski problemi mogu uzrokovati anksioznost i depresiju
Prema podacima Beyond Bluea, 83% ispitanika koji su izvijestili o negativnom utjecaju troškova života na mentalno zdravlje, smatra da je taj utjecaj “ekstreman”.
Dr. Martin objašnjava: “Problemi s financijama i mentalnim zdravljem često se javljaju zajedno, jer se međusobno pogoršavaju. Financijski stres može uzrokovati anksioznost i depresiju, što potom otežava upravljanje financijama. Ova spirala može dovesti do još većih financijskih problema i dodatno pogoršati mentalno zdravlje.”
Osim što kriza troškova života može pogoršati mentalne bolesti, osobe s postojećim problemima u mentalnom zdravlju posebno su osjetljive na njen utjecaj. Ako se suočavate s tim poteškoćama, važno je potražiti stručnu pomoć kako biste bolje upravljali situacijom.