Udio cjelokupnog globalnog dohotka koji ide radnicima značajno je pao tijekom posljednja dva desetljeća. Povećala se tako nejednakost i radnici su uskraćeni za milijarde dolara, upozorava Međunarodna organizacija rada (ILO) u objavljenom izvješću. Tome je značajno pridonijela pandemija covida-19.
Prema podacima ILO-a, globalni udio dohotka od rada, odnosno udio ukupnog dohotka u gospodarstvu ostvaren radom, od 2004. do danas smanjio se za 1,6 postotnih bodova. “Iako se ovo može činiti malim, godišnji manjak prihoda od rada ove godine iznosi 2,4 trilijuna dolara. Radnici su zarađivali toliko manje jer udio prihoda od rada nije ostao stabilan u usporedbi s 2004.”, napisali su.
Studija je ukazala na pandemiju covida-19 kao glavni pokretač pada. Pri čemu se gotovo polovica pada udjela prihoda od rada dogodila u razdoblju 2020.-2022. Globalna kriza pogoršala je postojeće nejednakosti, posebice budući da se prihod od kapitala i dalje sve više koncentrira među najbogatijima.
Važan doprinos smanjenju udjela ima i tehnološki napredak koji donosi sve veću automatizaciju. Iako je povećao produktivnost, radnici su koristi od toga neravnomjerno podijelili, prenosi Seebiz.
Dodatni rizik u ovom području je brzi razvoj umjetne inteligencije. “Ako se povijesni obrasci zadrže, nedavna otkrića u generativnoj umjetnoj inteligenciji mogla bi dodatno smanjiti udio prihoda od rada”, upozorio je ILO.
“Zemlje moraju djelovati kako bi spriječile rizik od pada udjela prihoda od rada”, rekla je zamjenica glavnog direktora ILO-a Celeste Drake. “Potrebne su nam politike koje promiču pravednu raspodjelu ekonomskih koristi, uključujući slobodu udruživanja, kolektivno pregovaranje i učinkovitu administraciju rada, kako bismo postigli uključiv rast i izgradili put ka održivom razvoju za sve”, dodala je.