Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) snizila je u ponedjeljak prognozu rasta globalne potražnje za naftom u 2024. godini. Očekuje slabiji rast i u 2025., istaknuvši usporavanje aktivnosti u kineskom građevinskom sektoru i prijelaz kamiona na čišća goriva.
Potražnja će ove godine porasti za 1,93 milijuna barela dnevno, izračunao je OPEC u najnovijem mjesečnom izvješću. Istaknuvši da bi rast trebao i dalje biti iznad dugogodišnjeg prosjeka, kada se isključi razdoblje pandemije.
U rujnu bili su procijenili da će potražnja ove godine porasti za 2,03 milijuna barela dnevno. Procjena za 2024. snižena je u prvom redu zbog Kine. Ističu OPEC-ovi analitičari, koji sada očekuju rast potražnje u azijskom divu za 580 tisuća barela dnevno. U izvješću iz rujna bili su procijenili da će porasti za 650 tisuća barela dnevno.
Poticaji Pekinga potaknut će potražnju u četvrtom tromjesečju. Mogući su rizik gospodarski izazovi i tranzicija na čišća goriva, ističu u OPEC-u, prenosi Hrportfolio.
Potražnja članica Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) porast će ove godine za 130 tisuća barela dnevno. Ovo odgovara očekivanom povećanju potražnje u SAD-u.
OPEC – pad potražnje u Europi
U europskim članicama OECD-a bit će neznatno niža nego u 2023. godini, izračunali su. Istaknuvši nepovoljne trendove u prerađivačkoj i kemijskoj industriji.
U ostatku svijeta potražnja će ove godine biti veća za 1,8 milijuna barela dnevno, uz lavovski udio Kine gdje bi trebala biti porasti za 580 tisuća barela dnevno, procjenjuju u OPEC-u, snizivši dosadašnju procjenu za azijskog diva za 70 tisuća barela dnevno.
Potrošnja dizela još je prigušena zbog usporavanja gospodarske aktivnosti, ponajprije u sektoru gradnje stanova, i zbog prijelaza teških kamiona na čišće gorivo.
U 2025. rast svjetske potražnje trebao bi oslabiti na 1,74 milijuna barela dnevno, pokazali su novi OPEC-ovi izračuni. U rujnu bili su procijenili da će iznositi 1,84 milijuna barela dnevno.
U članicama OECD-a rast bi trebao usporiti na 110 tisuća barela dnevno, uz gotovo stagnaciju u SAD-u i u Europi, pokazuju OPEC-ove prognoze.
U Kini rast potražnje trebao bi u 2025. oslabiti na 410 tisuća barela dnevno.