Dok se još uvijek prašina oko Olimpijskih igara u Parizu 2024. polako spušta, dvorane diljem Grada svjetlosti pozdravljaju novu skupinu sportaša natjecatelja na Paraolimpijskim igrama.
Iako Međunarodni paraolimpijski odbor ne dijeli novčane nagrade za osvajanje medalja, nekoliko zemalja nagrađuje svoje sportaše bonusima za medalje.
Evo koliko bi neki sportaši trebali zaraditi za svoja sportska postignuća:
Početkom godine, Kanadski paraolimpijski odbor objavio je da će osvajači medalja dobiti isti novčani bonus kao i njihovi olimpijski kolege za plasman na postolje. Od 20.000 kanadskih dolara (14.786 dolara) za zlato, 15.000 kanadskih dolara za srebro i 10.000 kanadskih dolara za broncu. Zemlja domaćin Francuska također dodjeljuje paraolimpijske bonuse za medalje jednake onima koji se dodjeljuju osvajačima olimpijskih medalja.
Isto vrijedi i za Španjolsku. Nedavna potpora sada nagrađuje paraolimpijske sportaše istim novčanim bonusima kao osvajači olimpijskih medalja – od 94.000 eura (105.312 USD) za osvajače zlatnih medalja, 48.000 eura za osvajače srebrnih medalja i 30.000 eura za osvajače brončanih medalja.
Malezijski osvajači paraolimpijskih medalja trebali bi dobiti novčanu nagradu od milijun malezijskih ringgita (228.623 USD) za zlato, 300.000 ringgita za srebro i 100.000 ringgita za broncu. Ova zemlja jugoistočne Azije osvajače paraolimpijske medalje dijeli jednake nagrade kao i njihove olimpijske kolege od 2016. godine.
Predsjednik Malezijskog paraolimpijskog vijeća rekao je da tri vanjske tvrtke sponzoriraju dodatne novčane bonuse do 60.000 ringgita za zlato, 30.000 ringgita za srebrne medalje i 15.000 ringgita za brončane medalje.
Japanski osvajači zlatne paraolimpijske medalje dobit će 3 milijuna jena (20.780 USD) od Japanskog para sportskog saveza. Što je manje od 5 milijuna jena koje Japanski olimpijski odbor dodjeljuje osvajačima zlatne olimpijske medalje. Paraolimpijski osvajači srebrne i brončane medalje dobit će jednake isplate kao i njihovi olimpijski kolege, u iznosu od 2 milijuna jena, odnosno 1 milijun jena.
Australija, Izrael i Južna Koreja također nude osvajačima paraolimpijske medalje novčane nagrade jednake onima njihovih olimpijskih kolega, piše CNBC.
Najveća razlika
Hong Kong i Singapur – koji dodjeljuju najveće isplate svojim osvajačima olimpijskih medalja – ne daju toliko svojim paraolimpijskim pobjednicima.
Iako je hongkonški Jockey Club najavio da će osvajači paraolimpijske zlatne medalje dobiti gotovo dvostruko više od onoga što su dobili u Tokiju 2020. Ali bonus od 1,5 milijuna hongkonških dolara (192.333 dolara) još uvijek je znatno manji od nagrade od 6 milijuna HK$ koja je dodijeljena osvajačima zlatne medalje na Olimpijske igre prije nekoliko tjedana.
Osvajač srebrne paraolimpijske medalje dobiva 750.000 HK$, dok osvajači brončane medalje dobivaju 375.000 HK$. Što je znatno niže od onoga što dobivaju njihovi olimpijski kolege.
Sa sličnom razlikom, osvajači zlatne paraolimpijske medalje iz Singapura dobit će 500.000 singapurskih dolara (380.000 USD). Što je polovica onoga što dobiju njihovi olimpijski kolege. Osvajači srebrne i brončane medalje zaradit će 300.000 dolara, odnosno 150.000 dolara.
Nejednakost u novčanim nagradama pokrenuta je u singapurskom parlamentu 2016. Ministar je odgovorio da nagrade za Olimpijske i Paraolimpijske igre određuju nevladina tijela —Singapursko nacionalno paraolimpijsko vijeće i Singapursko nacionalno olimpijsko vijeće — koje uglavnom financiraju različiti sponzorstva.
Britanski paraolimpijci, poput svojih olimpijskih kolega, ne dobivaju novčane nagrade za osvajanje medalja, ali imaju godišnju stipendiju za trening.
Točan novčani iznos nagrada za kineske osvajače zlatne paraolimpijske medalje nije jasan. Nagrade se navodno razlikuju ovisno o regiji i događaju.
Najveća izaslanstva na Paraolimpijskim igrama su Kina s 282 sportaša, a slijedi Brazil s 255. Domaćin Francuska poslala je 237 sportaša.