Financijska prijestolnica Italije, Milano, zasad je pobjednik u utrci za privlačenje bogatih investitora. Talijanski plan za privlačenje imućnih stranaca iz Ujedinjenog Kraljevstva poznat je među bogatima pod nazivom „svuota Londra“ ili „ispraznimo London“. Prema nedavnom valu odlazaka imućnih pojedinaca iz Britanije, čini se da plan djeluje.
Samo u posljednjih šest tjedana, mnogi dobrostojeći stanovnici napustili su Ujedinjeno Kraljevstvo zbog posljedica političkih odluka vodećih britanskih stranaka o ukidanju povlaštenog poreznog statusa za nerezidente, odnosno „nedomicilne“ bogataše.
Italija, a posebno njezin financijski centar Milano, ističe se kao „rani pobjednik“ u ovoj utrci, piše Bloomberg. Privukao je brojne bogate iseljenike – od hedge fondHedge fondovi su investicijski fondovi kojima se aktivno upr... menadžera do bivših izvršnih direktora i milijardera s Bliskog istoka.
Komercijalna prijestolnica Italije – nekad percipirana kao financijsko središte drugog reda – gradi svoj uspjeh kao bankarski centar nakon Brexita. Nerezidentima iz Ujedinjenog Kraljevstva, ali i drugima koji traže alternativno uporište u Europi, nudi novi dom s niskim porezima. Oni mogu izabrati paušalni porezni model s godišnjom stopom od 200.000 eura kako bi izbjegli talijanske poreze na inozemni prihod – model koji nalikuje britanskom sustavu koji je postojao više od dva stoljeća. Ova porezna prednost, u kombinaciji s blizinom Londona i sunčanijim, obiteljima ugodnijim stilom života, čini Milano iznimno privlačnim.
„Italija je postala vrlo popularna. Nikada nije riječ samo o porezima, već i o tome jesu li supružnici i djeca zadovoljni“, rekao je Marc Acheson, stručnjak za globalno bogatstvo iz Utmost Wealth Solutions u Londonu.
Režim za nedomicilne bogataše
Italija je 2017. uvela vlastiti režim za nedomicilne bogataše i već privukla brojne partnere u privatnim kapitalnim i investicijskim fondovima, kao i druge imućne pojedince. Danas postoji novi zamah zahvaljujući nedavnim poreznim promjenama u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Mnogi koji su dosad imali nedomicilni status sada se sele – ili planiraju selidbu – nakon što je laburistička vlada Keira Starmera ukinula porezne olakšice na imovinu držanu u inozemnim fondovima, idući korak dalje od planova iz ožujka 2024. koje je najavila tada vladajuća Konzervativna stranka. Ministarstvo financija očekuje da će ove promjene u britanskom poreznom sustavu donijeti više od četiri milijarde funti u nadolazećim godinama.
S druge strane, Italija nudi porezne olakšice na nasljedstvo inozemne imovine onima koji prihvate njezin režim fiksnog poreza. Čak i ako bogati stranac kasnije postane redovni porezni rezident Italije, on i njegova obitelj suočavaju se s nasljednim porezom od osam posto – što je znatno ispod britanske stope od 40 posto, jedne od najviših među razvijenim zemljama.
Italija dodatno profitira jer neki europski konkurenti, poput Švicarske, razmatraju promjene poreza na darove i nasljedstvo, što bi moglo odvratiti potencijalne iseljenike – čak i ako je vjerojatnost usvajanja tih mjera mala. Također, porezni zahtjevi u Švicarskoj znatno se razlikuju od kantona do kantona.