Pokretanje male ili srednje tvrtke u Europi može biti puno lakše nego što se čini. Iako određene europske zemlje postavljaju stroge zahtjeve za građane izvan Europske unije, mnoge su otvorene i prijateljski nastrojene prema domaćim i stranim investitorima te poslovnim ljudima.
Nakon pandemije koronavirusa i utjecaja energetske krize, Europa je pojačala podršku malim i srednjim poduzećima. Danas su dostupne različite sheme financiranja i potpore, uključujući Program jedinstvenog tržišta, Instrument za povezivanje Europe (CEF) i Horizon Europe. Osim toga, postoje brojni korisni resursi kao što su Your Europe Business Portal, Enterprise Europe Network i Erasmus for Young Entrepreneurs. Euronews Business pripremio je popis pet najpovoljnijih europskih zemalja za otvaranje novih tvrtki.
Prema podacima Statista, prošle godine Europska unija imala je oko 24,4 milijuna malih i srednjih poduzeća (SME). Zapošljavala su gotovo 85 milijuna ljudi, prenosi Womeninadria. Ova poduzeća čine otprilike 99,8 posto svih firmi na kontinentu i predstavljaju ključni oslonac za manje regije i gradove. Kako bi se procijenila lakoća poslovanja u različitim zemljama, Svjetska banka koristi indeks koji obuhvaća deset ključnih parametara:
- Osnivanje tvrtke
- Dobivanje građevinskih dozvola
- Pristup električnoj energiji
- Registracija vlasničkih prava
- Pristup kreditima
- Zaštita manjinskih ulagača
- Plaćanje poreza
- Međunarodna trgovina
- Provedba ugovora
- Rješavanje insolventnosti
Iako nijedna zemlja nije savršena u svim ovim kategorijama, postoje europske zemlje koje nude najpovoljnije uvjete za pokretanje posla.
Irska
Republika Irska se ističe kao popularna destinacija za pokretanje posla u Europi zbog visoke razine digitalizacije i prihoda. Prema podacima 1Officea, 90 posto stanovnika koristi pametne telefone. 92 posto kućanstava ima pristup internetu, što pruža solidnu osnovu za tehnološke i digitalne tvrtke. Enterprise Ireland godišnje ulaže u oko 200 startupa, što šalje snažnu poruku dobrodošlice poduzetnicima širom svijeta.
Studija Svjetske banke pokazuje da su mnogi irski gradovi visoko rangirani prema ključnim parametrima. U Corku se brzo provode ugovori i bez problema dobiva električna energija. Dublin se također ističe u ovim područjima kao i u otvaranju novih poslovanja. Waterford je najefikasniji u izdavanju građevinskih dozvola, dok Galway prednjači u registraciji nekretnina i osnivanju novih tvrtki.
Irska privlači zbog članstva u Europskoj uniji, OECD-u i eurozoni. Engleski jezik je olakšavajuća okolnost, zbog poslovanja i omogućuje veći pristup tržištu EU-a. Poduzetnici iz Ujedinjenog Kraljevstva, Islanda, Norveške, Švicarske i EU-a ne trebaju dozvole ili vize za osnivanje tvrtke u Irskoj. Država također omogućuje osnivanje tvrtke na daljinu i registraciju za građane izvan EU-a. Uz jednu od najnižih stopa poreza na dobit na svijetu, od 12,5 posto, i Sporazum o dvostrukom oporezivanju s oko 72 zemlje, Irska predstavlja privlačnu opciju za poduzetnike.
Bugarska
Bugarska je postala atraktivno poslovno odredište u istočnom dijelu Europe. Razlog je jednostavan proces osnivanja tvrtke, koji može biti završen u nekoliko tjedana uz minimalnu birokraciju. Administrativni troškovi su niski, a porez na dobit je samo deset posto.
Strane tvrtke u Bugarskoj nemaju zakonskih ograničenja kada je u pitanju kupnja zemljišta. Nakon registracije moraju platiti samo operativne troškove. Poduzetnici iz EU-a mogu iskoristiti povoljne troškove rada, visoko kvalificiranu i višejezičnu radnu snagu i relativno niske troškove života. I stovremeno imaju pristup jedinstvenom tržištu EU-a.
Dodatno, geopolitički položaj Bugarske na jugoistoku Europe omogućuje pristup etabliranim tržištima poput Grčke i Turske. Također otvara prilike u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji.
Nizozemska
Prema podacima Svjetskog ekonomskog foruma, Nizozemska je peta po veličini ekonomija u Europskoj uniji. Bruto domaći proizvod iznosi približno 918,7 milijardi eura, što čini oko 5,96 posto ukupnog gospodarstva EU-a.
Smještena u zapadnoj Europi, Nizozemska se ističe izuzetno kozmopolitskom, visokoobrazovanom i kvalificiranom radnom snagom. Vlada Nizozemske pruža različite sheme potpore i porezne poticaje za nove tvrtke. Iako je stopa poreza na dobit od 25,8 posto nešto viša u usporedbi s nekim drugim europskim zemljama, mnogi poduzetnici smatraju da se isplati zbog povoljne lokacije i pristupa tržištu.
Među poticajima se nalaze poduzetnički dodaci i mogućnost da 30 posto plaće stranih radnika bude neoporezivo. Osim toga, vlada potiče istraživanje i razvoj. Potiče i na inovacije putem refundiranja troškova tvrtkama koje se bave znanstvenim istraživanjima ili razvojem novih proizvoda.
Nizozemska je posebno privlačna za poduzetnike u tehnološkim sektorima kao što su robotika i umjetna inteligencija, kao i za maloprodaju.
Švedska
Švedska se ponosi infrastrukturom i tehnologijom svjetske klase, a prema Indeksu mrežne spremnosti 2020. zauzima drugo mjesto. Ovaj indeks ocjenjuje koliko su zemlja, njeni građani, tvrtke i vlada spremni usvojiti i koristiti digitalne tehnologije.
Kao važna destinacija za tehnološke startupe, Švedska privlači brojne poduzetnike koji rano usvajaju nove tehnologije. Među poznatim švedskim tvrtkama su Ericsson, AstraZeneca, Volvo, Sandvik, Klarna i Spotify.
Kao najveće skandinavsko gospodarstvo, Švedska se može pohvaliti uspješnim građevinskim sektorom. Sektor ima odličan doseg u sjevernoj Europi, što dodatno privlači građevinske poduzetnike i doprinosi stabilnoj infrastrukturi. Stabilna vlada i niska razina korupcije dodatno povećavaju atraktivnost ove zemlje.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Prema Britanskoj poslovnoj banci, Velika Britanija svake godine bilježi oko 360.000 novih osnivanja poduzeća. Proces osnivanja tvrtke je brz, jednostavan i ekonomičan; zahtjevi poslani poštom obrađuju se u roku od osam do deset dana, dok se online prijave obrađuju unutar 24 sata.
Ujedinjeno Kraljevstvo se ističe kao jedno od najrazličitijih gospodarstava u Europi, s raznovrsnom radnom snagom. Također nudi brojne potpore novim tvrtkama u ranim fazama, kada profitabilnost može biti niska. Porezne olakšice pri zatvaranju poslovanja, uključujući prilagodbu na prihode od prodaje imovine, dodatno su dostupne.
Snažan porezni i pravni sustav u Ujedinjenom Kraljevstvu pruža učinkovite procese, a stopa poreza na dobit za društva s ograničenom odgovornošću iznosi 25 posto. Također, visokokvalificirana radna snaga, s trećinom odraslih s višim diplomama, pruža dodatnu prednost.
Poduzetnici mogu iskoristiti različite mogućnosti financiranja, uključujući grupno financiranje, rizični kapital i anđeoska ulaganja, uz dostupnost državnih bespovratnih sredstava, financiranja i savjetovanja od različitih vladinih agencija.