Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Porasla cijena uranija – goriva za nuklearne reaktore

Cijena goriva za nuklearne reaktore porasla je na rekordno visoku razinu. Razlog je taj što potražnja iz podatkovnih centara umjetne inteligencije pogoršava pritisak na tržište nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Cijene obogaćenog uranija dosegle su 190 dolara po radnoj jedinici za odvajanje — standardnu mjeru napora potrebnog za odvajanje izotopa urana — u usporedbi s 56 dolara prije tri godine, prema davatelju podataka UxC.

Ponovno oživljavanje interesa za nuklearnu energiju došlo je dok vlade i tvrtke razmišljaju o izvorima energije bez ugljika koji su dovoljno veliki za opsluživanje velikih industrijskih postrojenja i zajednica.

Velike tehnološke tvrtke poput Microsofta i Amazona zainteresirale su se za korištenje goriva za pokretanje podatkovnih centara koji zahtijevaju veliku potrošnju energije i koje nastoje izgraditi dok se natječu za tržišni udio u generativnoj umjetnoj inteligenciji.

Sve veća konkurencija za energiju povećala je zabrinutost industrije nakon ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine. Rusija je glavni igrač u procesu pretvaranja iskopanog urana u obogaćeno gorivo potrebno za nuklearni reaktor, ali američke sankcije i ruska zabrana izvoza pomogle su pogurati cijene na rekordno visoke razine.

“Jednostavno nemamo dovoljno pretvorbe i obogaćivanja na zapadu i zato je cijena imala ovakav pomak, a ta će cijena samo rasti”, rekao je Nick Lawson, izvršni direktor investicijske grupe Ocean Wall.

Rukovoditelji i analitičari kažu da će se problem vjerojatno pogoršati istekom američkog izuzeća za uvoznike krajem 2027. Taj je pritisak izvršio pritisak na industriju da pronađe nova postrojenja koja mogu pretvoriti uran u kuglice koje idu u nuklearne reaktore . Izvan Rusije, glavne zapadne zemlje koje imaju pogone za pretvorbu urana su Francuska, SAD i Kanada.

“Treba donijeti mnogo vrlo važnih političkih odluka” o ulaganjima u lanac opskrbe nuklearnim oružjem i uranom, rekao je Lawson, dodajući da bi izgradnja novih objekata trajala “godinama” i koštala ogromne svote novca.

Iz Rusije 27 posto uvoza u SAD

Oko 27 posto američkog uvoza obogaćenog urana 2023. došlo je iz Rusije, prema analitičarima Berenberga. Iako su američka komunalna poduzeća vjerojatno imala dovoljno goriva za ovu godinu, njihovo će pokriće znatno pasti za četiri godine, dodaju analitičari.

“Američka komunalna poduzeća morat će ove godine započeti pregovore o ugovaranju kako bi osigurali uran, posebno s ograničenjem uvoza ruskog urana u SAD koje stupa na snagu krajem 2027.”, rekli su.

Većina urana prodaje se prema dugoročnim ugovorima, a ne na otvorenom ili spot tržištu. Ali cijene za trenutnu isporuku mogle bi porasti kao rezultat potencijalnog smanjenja dostupnosti samog urana, kažu industrijski analitičari. Kazatomprom, kazahstanski državni rudar i najveći svjetski proizvođač urana, upozorio je posljednjih mjeseci na manju proizvodnju od očekivane.

“Sve više vidimo da će kazahstanski materijal teći u Kinu i Rusiju, a manje će ići na zapad,” što je predstavljalo “problem za zapadne komunalne tvrtke”, rekao je Andre Liebenberg, izvršni direktor Yellow Cakea koji kotira na Londonskoj burzi. “Lako bismo mogli vidjeti pad opskrbe u srednjem roku samo zbog nedostatka novih projekata koji se mogu brzo pokrenuti.”

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno