Poslovna aktivnost u eurozoni ponovo je pala u rujnu, treći mjesec zaredom, u okruženju sve izraženijih cjenovnih pritisaka na gospodarstvo i standard građana, pokazalo je u petak mjesečno izvješće S&P Globala.
Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone pao je u rujnu za 0,7 bodova u odnosu na kolovoz, na 48,2 boda, i na najnižoj je razini u 20 mjeseci, objavila je istraživačka tvrtka S&P Global.
Vrijednosti indeksa niže od 50 bodova pokazuju pad aktivnosti.
Kada se isključe brojke iz razdoblja kada su aktivnosti bile obustavljene zbog strogih pandemijskih ograničenja, rujansko slabljenje PMI-ja najveće je od 2013. godine, ističu u S&P Globalu.
Pad je produbljen i u proizvodnom i uslužnom sektoru, a dodatno je oslabila i potražnja, treći mjesec zaredom, pritisnuta većim troškova života i sve izraženijim pesimizmom, piše jutarnji.hr
Najteže je u Njemačkoj čiji je PMI u rujnu bio na najnižoj razini od svibnja 2020., uz najveći pad aktivnosti u uslužnom sektoru u nešto više od 13 godina.
Pala je i aktivnost u industriji, žili kucavici njemačkog gospodarstva, iako nešto blaže nego u kolovozu zahvaljujući ublaženim poremećajima u opskrbnim lancima, navodi se u izvješću.
Izgledna recesija
Na razini eurozone nagli rast cijena energije dodatno je povećao troškove kompanija i ograničio proizvodnju u nekim slučajevima, pa indeksi koji iskazuju kretanje cijena signaliziraju opetovano pojačavanje inflatornih pritisaka
“RecesijaRecesija (engl. recession) predstavlja povremena usporavanja... u eurozoni vrlo je izgledna budući da tvrtke izvješćuju o sve lošijim uvjetima poslovanja i o jačanju cjenovnih pritisaka povezanih s naglim rastom troškova energije”, rekao je Chris Williamson, glavni poslovni ekonomist u S&P Global Market Intelligenceu.
“Prva procjena PMI-ja ukazuje na pad gospodarstva od 0,1 posto u trećem kvartalu”, dodaje Williamson.