Nedavni pad vrijednosti američkih državnih obveznica izazvao je ozbiljne potrese na financijskom tržištu. Tijekom prve polovice prošlog tjedna, tržište obveznica doživjelo je snažnu korekciju, što je dodatno uzdrmalo investitore.
Kao posljedica toga, Trump je odlučio odgoditi uvođenje carina za 90 dana. Ova odluka protumačena je kao pokušaj smirivanja napetosti koje su dodatno eskalirale zbog tržišnih poremećaja.
Situacija se u međuvremenu donekle stabilizirala, iako se oporavak tržišta odvija polako i nesigurno. Prinos na američke 10-godišnje obveznice u utorak se popeo na 4,34%, što i dalje izaziva zabrinutost.
Janet Yellen, bivša ministrica financija, upozorila je da rasprodaja obveznica odražava pad povjerenja u ekonomsku politiku SAD-a. Takvo nepovjerenje moglo bi imati dugoročne posljedice za američku financijsku stabilnost.
Još jedan element koji pogoršava situaciju je slabljenje američkog dolara. Od trenutka Trumpove inauguracije, dolar je izgubio deset posto u odnosu na euro.
Ovakav razvoj događaja unosi dodatnu nesigurnost na tržište, jer ni dolar ni američke obveznice više ne pružaju sigurnost investitorima. To predstavlja presedan u suvremenoj povijesti financijskih kriza.
Ulagatelji tradicionalno traže utočište u američkoj valuti i obveznicamaObveznica (engl. bond), ili zadužnica (obligacija), dužni..., no sada se čini da gube povjerenje i u jedno i drugo. Upravo zato se sve češće govori o mogućnosti da američki dolar gubi svoju globalnu dominaciju.
Ako se ovakav trend nastavi, posljedice bi mogle biti dalekosežne, ne samo za SAD već i za cijelo svjetsko gospodarstvo.
Ova kriza ne sliči nijednoj ranijoj, jer tradicionalni mehanizmi zaštite više ne funkcioniraju kako bi trebali, prenosi Seebiz.
Financijska tržišta traže nova uporišta, a povjerenje u američku politiku i dalje ostaje na kušnji.