Svi znamo da moderne filmske platfome poput Amazon-a, Netflix-a, HBO-a ulažu enormne svote novca u vlastitu produkciju, te da nova ostvarenja iz svijeta filma ne ostavljaju nikoga ravnodušnim. Ipak, odlučili smo se da predložimo 10 filmskih klasika dostupnih na ovoj platformi, a koje svaki filmoljubac mora pogledati.
Casablanca (1942.)
Ova romantična drama snimljenja 1942. godine pod palicom redatelja Michaela Curtiza. Radnjom je smještena u marokanski grad pod višijskom kontrolom Casablancu tijekom Drugog svjetskog rata, a fokusira se na sukob između, prema riječima jednog od junaka, ljubavi i vrline. Humphrey Bogart i Ingrid Bergman nezaboravni su par iz filmofilskih snova, a ovo djelo rado se gleda i redovito citira čak 75 godina nakon premijere.
Bonie and Clyde (1967.)
Bonnie i Clyde je biografska kriminalistička drama režirana od strane Arthur-a Penn-a u kojoj glume Warren Beatty i Faye Dunaway likove iz samog naslova filma Clyde Barrow i Bonnie Parker. Ovaj kultni uradak najavio je neke nove tekovine u sedmoj umjetnosti te spada među najvažnije i najutjecajnije krimiće 20. stoljeća.
Doručak kod Tiffany-ja (1961.)
Doručak kod Tiffanyja je romantična komedija koja govori o mladoj i raspuštenoj Holly Golightly, koju glumi sjajna Audrey Hepburn koja je za tu ulogu bila nominirana za Oscara. Scenarij se temelji na istoimenom romanu Trumana Capotea. Film je poznat najviše po Holly, koja je postala filmska ikona. Ona naime, sa svojom cigaretom, malom crnom haljinom i večernjom ružičastom haljinom postaje uzor djevojkama diljem svijeta.
Goli u sedlu (1969.)
Easy rider je američki film snimljen u režiji Dennisa Hoppera i premijerno prikazan 1969. godine, poznat po sadržaju zbog koga se često navodi kao vrhunac kontrakulture u američkoj kinematografiji, po stilu zbog koga se često navodi kao jedno od ključnih ostvarenja tzv. “novog Hollywooda”, ali i jedno od najpopularnijih ostvarenja svog vremena koje je tokom decenija steklo kult status. Naravno, tu je i soundtrack koji se ne zaboravlja. Born to be wild!
Čarobnjak iz Oza (1939.)
Čarobnjak iz Oza je američki fantastični avaturistički mjuzikl snimljen 1939. u produkciji MGM-a. Scenarij su napisali Noel Langley, Florence Ryerson, Edgar Allan Wolf a zasnovan je na popularnom romanu autora L. Frank Baum. Film je bio nominiran za 6 Oscara a osvojio ih je ukupno 2 i to u kategorijama najbolja originalna glazba i najbolja originalna pjesma.
Praznik u Rimu (1953.)
Praznik u Rimu romantična je komedija iz 1953. godine. Film priča o mladoj princezi koja pobjegne tijekom službenog posjeta Rimu i sprijatelji se s ciničnim američkim novinarom, koji samo želi ekskluzivnu priču, ali kasnije shvati da se zaljubljuje u nju. U filmu je američkoj publici prvi put predstavljena Audrey Hepburn, glumica rođena u Belgiji, koja je za ulogu u tom filmu nagrađena i Oscarom za najbolju glumicu. Uz Audrey Hepburn, glavne su uloge tumačili Gregory Peck i Eddie Albert.
Most na rijeci Kwai (1957.)
Most na rijeci Kwai (eng. The Bridge on the River Kwai) je ratni film Davida Leana iz 1957. temeljen na romanu francuskog pisca Pierrea Boullea. Film je fikcija, ali kao okruženje koristi povijesno građenje burmanske željeznice 1942. i 1943. U glavnim ulogama nastupili su Alec Guinness, Sessue Hayakawa, Jack Hawkins i William Holden. Film je osvojio nevjerojatnih sedam oskara, a melodiju iz filma znaju i oni koji nikada film nisu gledali.
Zameo ih vjetar / Prohujalo s vihorom (1939.)
na engleskom Gone with the Wind slavna je američka ljubavna povijesna drama iz 1939. godine koju je režirao Victor Fleming prema istoimenom romanu kojeg je napisala Margaret Mitchell. Radnja se vrti oko razmažene južnjačke ljepotice Scarlett O’Hara (koju glumio Vivien Leigh) koja odrasta tijekom i nakon američkog građanskog rata te se zaljubi u Rhetta Butlera (kojega utjelovljuje slavni Clark Gable). Filmski kritičari vole reći da spada u kategoriju “filmova koji se više ne snimaju”.
Kum (1972.)
Kum je kriminalistički film snimljen prema romanu Marija Puza u režiji Francisa Forda Coppole. Scenarij su napisali Puzo, Coppola i Robert Towne. U glavnim su ulogama Marlon Brando, Al Pacino, James Caan, Richard S. Castellano, Robert Duvall, Sterling Hayden, John Marley, Richard Conte i Diane Keaton. Radnja je smještena u period od 1945. do 1955. i kronološki prati život talijansko-američke obitelji Corleone u New Yorku.Film je dobio tri oskara: za najbolji film, najboljeg glumca i najbolji adaptirani scenarij. Američki filmski institut rangirao ga je 1997. na treće mjesto liste najboljih 100 filmova ikad, odmah iza Građanina Kanea i Casablanke. Snimljena su i dva nastavka: Kum 2 1974. i Kum 3 1990. godine.
Bilo jednom u Americi (1984.)
Bilo jednom u Americi (eng. Once Upon a Time in America) posljednji je film Sergia Leonea iz 1984. s Robertom De Nirom i Jamesom Woodsom u ulogama mladih Židova koji od dječaka iz židovskog geta u New Yorku izrastaju u vodeće osobnosti njujorškog organiziranog kriminala. Film traje čak 3 sata i 50 minuta.