Muški mozak organiziran je kao skladište složenih kutija. Kad muškarac priča o određenoj temi, pristupa određenoj kutiji u svom mozgu. Pažljivo je vadi, i kada završi s temom, istom pažnjom je vraća nazad, trudeći se da ne dodirne neku drugu kutiju. Posebno mjesto u muškom mozgu ima “kutija u kojoj nema ništa” (“The nothing box”).
S druge strane, ženski mozak je organiziran kao klupko žice. Sve je umreženo i povezano sa svime. To objašnjava zašto žene imaju sposobnost pričati o više tema istovremeno.
Ovo je šaljiva teorija koju je u popularnom videu “Priča o dva mozga” (“Tale of two brains”) iznio Mark Gungor, američki stručnjak za bračne odnose.
“The nothing box”
Od svih kutija koja se nalaze u muškarčevu mozgu, najdraža mu je “kutija u kojoj nema ništa”. U nju odlazi kada peca i gleda sportsku utakmicu. U “The nothing box”-u je i kada nasumično mijenja programe na daljinskom upravljaču, odnosno “skrola” po mobitelu.
Kad je u toj kutiji, muškarac ne razmišlja o ničemu, ali doslovno. I kada ga žena pita o čemu razmišlja, iskreno odgovara “o ničemu”. Međutim, kako žena koja stalno razmišlja o nečemu može prihvatiti ovaj odgovor?
Kad mu je teško, muškarcu je “kutija u kojoj nema ništa” najdraže utočište.
“Klupko žice” VS “Kutija u kojoj nema ništa”
Za razliku od muškaraca, kod žena je mozak organiziran kao klupko žice u kojem je sve povezano sa svime. Kad je ženi teško, želi razgovarati. I očekuje od muškarca da razgovara s njom.
I tu dolazimo do točke u kojoj često dolazi do sukoba:
- Muškarcu je “kutija u kojoj nema ništa” utočište kada mu je teško. Očekuje da ga se ostavi na miru. Ne želi razmišljati ni razgovarati. Ženi je, s druge strane utočište razgovor, pa kada vidi da je muškarcu teško, pokušava mu pomoći razgovorom.
- Kada je ženi teško, muškarac pogrešno pretpostavlja da I ona želi biti u svom “the nothing box”-u, kojeg uopće nema, pa ne razgovara s njom
Zato su izjave muškarca poput “Ne razmišljam ni o čemu”, ili žene “Zašto me ne pitaš kako sam”, prilično poznati početci dugotrajnih svađa.
***
Iako pojednostavljena i zabavna, “Priča o dva mozga” nosi u sebi stvarne koristi. Upućuje nas na činjenicu da nismo u mogućnosti znati što i na koji način druga osoba razmišlja. Ponavlja nam da su pretpostavke majka velikih problema.
Otvorenost u komunikaciji, te pitanje umjesto pretpostavljanja, ključni su u izgradnji zdravih odnosa između bilo koja dva mozga, osobito između muškog i ženskog.
Autor: financa.ba