Prodaja stranih brendova telefona u Kini pala je u studenom, prema službenim podacima. To naglašava daljnji pritisak na Apple, najvećeg međunarodnog dobavljača mobilnih telefona u zemlji.
U studenom su strane isporuke mobilnih telefona u Kini iznosile 3,04 milijuna jedinica, prema izračunima CNBC-a temeljenim na podacima Kineske akademije za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju ili CAICT.
To je pad od 47,4% u odnosu na studeni 2023. i pad od 51% u odnosu na listopad prošle godine.
CAICT ne rastavlja brojke za pojedinačne brendove, ali Apple čini većinu isporuka stranih mobilnih telefona u Kini, a konkurenti poput Samsunga čine samo mali dio tržišta.
Brojke naglašavaju rastući pritisak pod kojim je Apple na najvećem svjetskom tržištu pametnih telefona dok se bori sa rastućom konkurencijom domaćih brendova.
Na primjer, Huawei — čije je poslovanje s telefonima osakaćeno američkim sankcijama — doživio je ponovni uspon krajem 2023. i agresivno je lansirao vrhunske pametne telefone u Kini koji su se pokazali popularnima kod lokalnih kupaca.
Rast Huaweija nadmašio Apple
Huaweijev rast daleko je nadmašio Apple u trećem kvartalu prošle godine, prema najnovijim podacima istraživačke tvrtke IDC.
Apple se nada da će njegova serija iPhone 16, koja je objavljena u rujnu, pomoći tvrtki da povrati stari sjaj u Kini. Tehnološki div iz Cupertina u Kaliforniji obećava niz novih značajki umjetne inteligencije putem svog softvera Apple Intelligence.
Međutim, Apple Intelligence još nije dostupan u Kini zbog složenih propisa oko umjetne inteligencije u zemlji.
U međuvremenu, neki Appleovi domaći konkurenti hvale vlastite AI značajke koje su sada dostupne na uređajima.
U prikazu koliko je Kina kritična za iPhone, izvršni direktor Applea Tim Cook posjetio je zemlju više puta prošle godine u nastojanju da podupre partnerstva za Apple Intelligence s lokalnim kineskim tvrtkama.
U pokušaju da potakne interes za iPhone 16, Apple je u subotu započeo s popustima za ovaj uređaj u sklopu blagdanske promocije za lunarnu Novu godinu.