Prosječna plaća u Federaciji BiH u godini dana povećala se za više od 13 posto. Najveća primanja imaju zaposleni u proizvodnji i opskrbi električnom energijom i plinom. U petogodišnjem razdoblju od 2019. do 2023. godine neto plaća u prosjeku se godišnje povećavala za 8 posto.
Prema podacima iz dokumenta “Makroekonomski pokazatelji po županijama Federacije Bosne i Hercegovine”, koji je izradio Federalni zavod za programiranje razvoja, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom radniku u 2023. godini u Federaciji BiH ostvarena je u iznosu od 1261 KM. Ovo je za 13,2 posto više u odnosu na prethodnu godinu. Isti podaci pokazuju i kako je bruto plaća u ovom bh. entitetu tijekom prošle godine iznosila 1959 KM te je u odnosu na 2022. godinu bila veća za 13,6 posto.
Najviše prosječne plaće
Odlukom Vlade Federacije BiH najniža neto plaća u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. godine iznosila je 596 KM. S druge strane, najviša prosječna isplaćena neto plaća u Federaciji BiH tijekom prošle godine zabilježena je u proizvodnji i distribuciji električne energije i plina u prosječnom iznosu od 1978 KM. U području informacija i komunikacija u prosječnom iznosu od 1906 KM i u financijskim djelatnostima – 1894 KM.
Najniže plaće
Najniža plaća i dalje zabilježena u djelatnostima pružanja smještaja i pripreme hrane u prosječnom iznosu od 757 KM.
Najveće prosječno povećanje neto plaće zabilježeno je u djelatnostima administrativnih i pomoćnih uslužnih djelatnosti za 18,7%. Slijede djelatnosti informacija i komunikacija gdje su prosječna primanja povećana za 17,1%. U djelatnostima vađenja rude i kamena mjesečna primanja su povećana za 16,7%. Najmanje povećanje neto plaće zabilježeno u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja – za 7,1% u odnosu na prethodnu godinu. Svi ovi zanimljivi detalji su navedeni u dokumentu “Makroekonomski pokazatelji po županijama FBiH”. Kada su u pitanju županije FBiH, najviša prosječna neto plaća u 2023. godini ostvarena je u Sarajevskoj županiji – u iznosu od 1558 KM. Slijedi Hercegovačko-neretvanska županija s plaćom 1327 KM i Bosansko-podrinjska županija s iznosom od 1225 KM. Najniža prosječna plaća zabilježena u Srednjobosanskoj županiji u iznosu od 1030 KM.
U Unsko-sanskoj županiji prosječna neto plaća prošle godine je iznosila 1157 KM. Prosječna plaća u Posavskoj županiji je iznosila 1153 KM, Tuzlanskoj 1161 KM, Zeničko-dobojskoj 1076 KM. Prosječna plaća u Zapadnohercegovačkoj županiji je iznosila 1130 KM te Hercegbosanskoj 1168 KM. Kako se navodi u dokumentu Federalnog zavoda za programiranje razvoja, podaci o prosječnoj mjesečnoj isplaćenoj neto i bruto plaći obračunavaju se na temelju podataka iz istraživanja o zaposlenima i plaći (Rad – 1, koji objavljuje Federalni zavod za statistiku). Istraživanjem su obuhvaćene pravne osobe svih oblika vlasništva. U izračun ulaze i tijela državne vlasti svih razina, ustanove i druge organizacije po organizacijsko-teritorijalnom načelu na razini općine.
Cijene proizvoda pale
Inače, povećanje prosječne mjesečne neto plaće u 2023. godini zabilježeno je u svim županijama. Najviše u Bosansko-podrinjskoj županiji za 19,4%, Srednjobosanskoj županiji za 15,3% i u Tuzlanskoj županiji za 13,6%, dok je najmanje povećanje neto plaće zabilježeno u Hercegovačko-neretvanskoj županiji za 10,8% u odnosu na prethodnu godinu. Inače, prema službenim podacima, inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... je u Federaciji BiH u 2023. godini iznosila u prosjeku 5,1 posto. Podaci za prosinac pokazali su da su cijene proizvoda i usluga za osobnu potrošnju pale na mjesečnoj razini, dok su na godišnjoj neznatno rasle. U Republici Srpskoj na godišnjoj razini cijene su više za 3,3 posto te su najveći rast cijena zabilježili alkoholna pića i ostala dobra i usluge. U cijeloj 2023. godini, u usporedbi s 2022., cijene su više za sedam posto.