Od prvobitno umjerenog oporavka do ekspanzije značajnih razmjera, ekonomija Bosne i Hercegovine je na kraju 2021. godine zabilježila realni rast bruto društvenog proizvoda (BDP) znatno premašivši rekordni pred-pandemijski nivo BDP-a iz 2019. godine, prenosi Profitiraj.ba.
“Ekonomska dinamika u 2021. godini donijela je ključnu prekretnicu i izvanredan oporavak bh. ekonomije, te omogućila nadoknadu izgubljenog tijekom recesije u 2020. godini. Rezultat snažnog oporavka je rekordan nivo BDP-a uz zabilježeni realni rast BDP-a od 7,1% godišnje, što je u skladu s našom prognoziranom stopom od 6,8% godišnje. Snažan rast vođen je izvanrednim učinkom izvoza roba i usluga s rastom od 42,3% godišnje. Navedeno je direktni rezultat odličnog pozicioniranja bh. izvoznika u uvjetima pojačane globalne potražnje izazvane negativnim posljedicama pandemije, osobito kada je u pitanju izvoz u EU, naše ključno izvozno tržište s preko 70% ukupnog izvoza BiH“, istakli su iz Odjela za istraživanja i savjetovanje Raiffeisen banke u BiH, članice austrijske Raiffeisen RBI Group.
Doprinos privatne potrošnje rastu BDP-a
Analitičari Raiffeisena navode da snažan vjetar u leđa izvanrednoj dinamici BDP-a dolazi i od privatne potrošnje, najveće kategorije ovog ključnog ekonomskog pokazatelja, koja snažno korelira s ukupnim kretanjem BDP-a, ostvariviši rast od 6,1% godišnje.
“Priliv doznaka iz inozemstva, kontinuiran rast plaća na nivou 4,5% u 2021. godini, te kreditni rast pogotovo u segmentu stanovništva (5,5% godišnje) značajno su doprinijeli oporavku potrošnje. Doprinos privatne potrošnje iznosio je 4,3 postotna boda ukupnog ostvarenog ekonomskog rasta dok je doprinos neto izvoza iznosio 1,5 postotnih bodova“, ističu analitičari Raiffeisen banke u BiH.
Intenzitet rasta državne potrošnje je iznosio 1,6% godišnje, što je iznadprosječan rast u usporedbi s godinama prije pandemije. Duboka kontrakcija bruto investicija u prvom kvartalu 2021. godine je onemogućila snažniji očekivani oporavak bruto investicija na godišnjem nivou, čime zabilježeni rast od 4,4% godišnje nije bio dovoljan da se popuni negativan jaz iz 2020. godine.
Velika neizvjesnost vezana za kretanje pandemije u 2021. godini, uz politički zastoj rada Komisije za vrijednosne papire FBiH na tržištu kapitalaTržište kapitala (engl. capital market), u užem smislu pr..., je dodatno opteretila oporavak segmenta domaćih investicija BiH ekonomije. Trendovi na globalnom tržištu su pozitivno utjecali na ekonomski oporavak BiH u 2021. godini u smislu utjecaja na bh. neto izvoz.
Inflatorni pritisci
Međutim cjenovni šokovi s globalnih tržišta prelili su se na domaće tržište, te je već četvrti kvartal 2021. godine donio snažne inflatorne pritiske s prosječnom inflacijom na nivou od 5,4% uz pojačan rizik kulminacije u prvom dijelu 2022. godine.
“Ubrzan i nekontroliran rast cijena kao glavna prijetnja očekivanom umjerenom oporavku u 2022. godini je produbljen nemilim događajima i ratom u Ukrajini. Posljedice ekonomskih sankcija između Europe i Rusije još uvijek se mjere i sagledavaju. Iako Bosna i Hercegovina ima ograničene ekonomske veze i direktnu izloženost prema Rusiji u smislu vanjske trgovine, financiranja i stranih direktnih investicija, globalni inflacijski šok izazvan ratom u Ukrajini neizbježno će utjecati na ključne pore ekonomije. U skladu s tim, realni rast BDP-a u 2022. godini predviđa se na umjerenom nivou od 3,2% godišnje, praćen kontinuirano povišenom inflacijom koja će doseći rekordne cifre u prvoj polovini 2022. godine i u konačnici rezultirati očekivanom prosječnom inflacijom od 6,1% godišnje. Naša projekcija kretanja inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... uzima u obzir predložene mehanizme ublažavanja rasta cijena od strane države koji očekujemo da stupe na snagu u narednim mjesecima“, navode analitičari Raiffeisen banke.