Srijeda, 30 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Rast BDP-a u eurozoni: Prvi znakovi stabilizacije nakon dugog zastoja

U prvom tromjesečju 2025. gospodarstvo eurozone zabilježilo je osjetno ubrzanje rasta, pokazuju najnoviji podaci Eurostata. Bruto domaći proizvod porastao je za 0,4 posto, što je dvostruko više u odnosu na prethodno razdoblje. U posljednjem kvartalu 2024. rast je iznosio 0,2 posto, što ukazuje na početak oporavka.

Irska predvodnica rasta

Irska je predvodnica rasta među članicama, sa skokom BDP-a od 3,2 posto. Taj rezultat dijelom se pripisuje poslovanju multinacionalnih kompanija koje ondje imaju sjedište zbog povoljnog poreznog okruženja. Iza Irske slijede Španjolska i Litva, koje su ostvarile rast od po 0,6 posto.

Jedina zemlja s padom BDP-a bila je Mađarska, čije je gospodarstvo u prvom kvartalu 2025. oslabilo za 0,2 posto. Ova promjena dolazi u kontekstu šire ekonomske nesigurnosti, potaknute globalnim trgovinskim napetostima.

Francusko gospodarstvo izbjeglo je tehničku recesiju, zabilježivši blagi rast od 0,1 posto. U prethodnom kvartalu francuski BDP pao je za 0,1 posto, pa je time izbjegnuta definicija recesije kao dva uzastopna kvartala pada.

Povećanje zaliha

Najveći doprinos rastu u Francuskoj dolazi od povećanja zaliha poduzeća, koje su rasle 0,5 posto, najvjerojatnije zbog priprema za nove carine. Nasuprot tome, domaća potražnja i potrošnja kućanstava nisu rasle, dok su investicije pale za 0,2 posto. Vanjska trgovina imala je negativan učinak na BDP, s doprinosom od -0,4 posto zbog pada izvoza i rasta uvoza.

Njemačka se također vratila na put rasta, s porastom BDP-a od 0,2 posto u prvom kvartalu 2025. U posljednjem tromjesečju 2024. njemačko gospodarstvo palo je za 0,2 posto, pa najnoviji podaci upućuju na stabilizaciju. Rasli su izdaci za potrošnju kućanstava i kapitalna ulaganja, što je pomoglo oporavku.

Međutim, Destatis navodi da je BDP Njemačke i dalje 0,4 posto niži nego godinu dana ranije, što pokazuje da oporavak ide sporo. Unatoč rastu u kratkom roku, gospodarstvo se još uvijek suočava s dugoročnim izazovima i slabom vanjskom potražnjom.

Globalna trgovinska klima dodatno opterećuje europsko gospodarstvo, s obzirom na politiku američke administracije. Povećane carine i trgovinski sukobi s Kinom i drugim partnerima unose dodatnu neizvjesnost na tržišta. Očekuje se da će nadolazeći podaci o američkom BDP-u rasvijetliti stanje u najvećem svjetskom gospodarstvu.

Kako navodi Biznis, ova situacija ilustrira složenost globalnog ekonomskog okruženja u kojem se Europa pokušava stabilizirati. Rast u eurozoni je poticajan, ali ostaje krhak i ovisan o vanjskim čimbenicima. Europski lideri i središnje banke i dalje će pažljivo pratiti stanje i prilagođavati mjere ekonomske politike.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno