Nedjelja, 18 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Revolucija iz DeepMinda – AlphaEvolve

Jedno od ključnih pitanja u razvoju umjetne inteligencije jest može li model generirati doista nove ideje, a ne samo reproducirati ili preuređivati već poznate informacije. U novom istraživanju, objavljenom na blogu DeepMind pokazuje da je to moguće. Sustav je nazvan AlphaEvolve, temeljen na modelu Gemini. Sposoban je samostalno osmisliti učinkovitije algoritme za različite vrste računanja i optimizacijskih problema.

AlphaEvolve kombinira tri komponente: napredno kodiranje pomoću Gemini modela, simulacije koje testiraju učinkovitost predloženih rješenja te evolucijski algoritam koji iterativno poboljšava generirane dizajne. Time je postignuta mogućnost automatiziranog istraživanja u području računalnih znanosti. Ovo uključuje pronalazak algoritama koji premašuju dosadašnje, ručno dizajnirane pristupe.

Jedan od zapaženih rezultata je algoritam za množenje matrica koji premašuje performanse tzv. Strassenovog algoritma. To je metoda koja je dominirala tim područjem više od pola stoljeća. Novi algoritam smanjuje broj potrebnih računskih operacija, čime povećava učinkovitost.

Uz čisto matematičke probleme, AlphaEvolve je korišten i za rješavanje praktičnih izazova poput optimizacije rasporeda u podatkovnim centrima. Dizajna računalnih čipova te samih algoritama koji se primjenjuju u modelima poput Geminija. Riječ je o trima područjima ključnima za cjelokupan AI ekosustav.

Kako funkcionira sustav?

Sustav funkcionira na principu generiranja i vrednovanja velikog broja algoritamskih prijedloga — tisuće njih se odbacuju. Najbolji se biraju i evoluiraju kroz sljedeće iteracije. Time se ostvaruje kontinuirani napredak bez potrebe za ljudskim uplitanjem. DeepMind ovu metodu opisuje kao spoj generativne AI i eksperimentalne znanosti u automatiziranom okruženju.

AlphaEvolve se nadovezuje na ranije projekte poput AlphaTensor (2022.). Nn je koristio pojačano učenje za otkrivanje novih metoda množenja tenzora, i FunSearch (2024.), koji je generirao učinkovite kodne strategije za specifične probleme putem evolucijskog pristupa. Novi projekt, međutim, ide korak dalje u općenitosti i primjeni. Koristi moćne jezične modele za formalizaciju problema i automatizaciju cjelokupnog dizajnerskog procesa.

AlphaEvolve nije prvi projekt DeepMinda koji demonstrira stvaralačku sposobnost AI-a prenosi Poslovni. Njihov raniji program AlphaZero, poznat po igranju šahovskih i drugih strateških igara. Također je osmislio originalne poteze i strategije kroz vlastito eksperimentalno učenje.

Iako je AlphaEvolve i dalje u eksperimentalnoj fazi, DeepMind ga vidi kao alat koji bi u budućnosti mogao doprinijeti razvoju algoritama u znanosti, industriji i samoj umjetnoj inteligenciji. Brže i s većim dometom nego što je to moguće ljudskim radom.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno