Ruja Ignatova, Bugarka stara 42 godine, se trenutno smatra „nestalom kriptokraljicom“. Protiv nje vodi istraga zbog prijevare poznate kao OneCoin u iznosu nevjerojatnih 4 milijarde dolara.
Da bih priča dobila filmski scenarij, potrudio se BBC koji je saznao da Ruja Ignatova imala doušnika u policiji te primala informacije o istragama koje se vode protiv njene „operacije“.
Dokumentacija koja je BBC-u bila dostupna sa sastanka Europola sugeriraju da je Ruja Ignatova bila upoznata s činjenicom de je FBI traži, te da se sprema akcija uhićenja što joj je dalo dovoljno prostora i vremena da nestane.
Policijske dokumente podcast-u The Missing Cryptoqueen proslijedio je Frank Schneider, bivši špijun i savjetnik gđe Ignatove.
Schneider trenutno poriče da je dobio dokumente, za koje kaže da mu ih je gospođa Ignatova proslijedila na USB stick-u. Tvrdi da podaci kojima su raspolagali u dosjeima sugeriraju da je Ruja Ignatova informacije dobila putem svojih kontakata u Bugarskoj. Zbog umješanosti u cijelu aferu Schneider je sada suočen s izručenjem SAD-u zbog svoje navodne uloge u aferi OneCoin.
Ruja Ignatova je nestala 25. listopada 2017. nakon što je dobila dojavu o intenziviranju policijskih istraga oko njenog projekta OneCoin. Od lipnja 2022. nalazi se na FBI-evom popisu 10 najtraženijih osoba.
Operacija Satelit održana u Haag-u
Policijski dosjei sadrže prezentacije održane na sastanku Europola “Operacija Satelit” u Haagu 15. ožujka 2017. Prema dostupnim dokumentima, sastanku je nazočilo brojno izaslanstvo iz Sjedinjenih Američkih Država. Bili su predstavnici FBI, američko Ministarstvo pravosuđa i okružni tužitelj New Yorka. Osim iz SAD-a nazočile su policijske strukture iz Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Nizozemske, Dubaija i Bugarske.
Dokumenti uključuju pojedinosti o američkim vlastima koje imaju “visoko pozicioniranog povjerljivog doušnika“, bankovne račune OneCoin-a na koje se primaju sredstva ulagača i neuspješne pokušaje britanske policije City of London da ispita gđu Ignatovu.
“Ruja Ignatova i OneCoin su bili predmet istraga diljem svijeta. Nažalost ona je s istragama bila upoznata kao i policijske strukture.“
Pail Roberts, specijalni agent FBI
Američki tužitelji su 2019. tvrdili da joj je g. Schneider dao povjerljive policijske informacije. Nejasno je odnose li se optužbe konkretno na informacije navedene u tekstu, koje su prezentirane u podcast-u ili neke druge.
On je zanijekao da je posjdovao dokumente i rekao: “Kada su Bugari sudjelovali na određenim sastancima Europol-a, njoj su bili potrebni samo sati da dobije kompletan pregled i zapisnik o tome što je rečeno na tim sastancima. Mogu samo zaključiti da su informacije curile iz krugova bliskih bugarskih sudionika na sastancima Europol-a s kojima je Ruja Ignatova bila u kontaktu”.
Dokumenti pokazuju sudionike iz bugarskog Ministarstva unutarnjih poslova na sastanku Europol-a u ožujku 2017. BBC je kontaktirao Bugarsko ministarstvo s upitom osjećaju li se odgovorni za curenje informacija, ali nije dobio odgovor. Nitko od ostalih sudionika navedenih sastanaka nije želio komentirati kako je informacija dospjela u javnost. Europol je za BBC rekao da istražuje slučaj, dodajući: “Ovaj složeni scenarij s mnogo dionika otežava procjenu gdje i kako se takav incident mogao dogoditi.”
Poslušajte podcast The Missing Cryptoqueen: