Subota, siječanj 4, 2025
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Ruski Gazprom s prvim danom 2025. zaustavlja isporuke plina Moldaviji

Ruski državni energetski div Gazprom priopćio je u subotu da će zaustaviti isporuku plina Moldaviji počevši od 1. siječnja. Kao razlog su naveli navodni dug zemlje kandidata za Europsku uniju, koja je uvela izvanredne mjere dok se priprema za restrikcije struje.

Gazprom je u internetskom priopćenju rekao da zadržava pravo poduzimanja daljnjih radnji, uključujući raskid ugovora s Moldovagazom, glavnim plinskim operaterom Moldavije, u kojem ruska tvrtka posjeduje većinski udio. Prekid isporuke plina zaustavit će opskrbu elektrane Kuciurgan, najveće u zemlji, koja se nalazi u separatističkoj proruskoj regiji Transnistria.

Moldavija je reagirala optuživši Moskvu da šikanira zalihe energije.

Gazprom opskrbljuje plinsko postrojenje Kuciurgan, koje proizvodi električnu energiju koja opskrbljuje značajan dio uže Moldavije. Tvornicu su 2004. godine privatizirali pridnjestrovski dužnosnici, a kasnije je prodana ruskoj državnoj tvrtki. Moldavija, koja ima središnju vladu okrenutu Zapadu i koja se više puta žalila na uplitanje Rusije, ne priznaje privatizaciju.

Ranije ovog mjeseca moldavski parlament izglasao je uvođenje izvanrednog stanja u energetskom sektoru zbog straha da bi Rusija ove zime mogla ostaviti Moldaviju bez dovoljno energije.

Osnovano je i posebno povjerenstvo za upravljanje “neposrednim rizicima” ako Moskva ne uspije opskrbiti plinom tvornicu Kuciurgan i u petak su odobrili niz mjera usmjerenih na uštedu energije.

Dug koji Moldavija oporava

Gazprom je rekao da Moldavija duguje blizu 709 milijuna dolara za prošle isporuke plina. Što je brojka koju vlada u glavnom gradu Kišinjevu oštro osporava.

Moldavski premijer Dorin Recean u subotu je osudio taj potez, rekavši da njegova vlada ne priznaje dug koji navodi Gazprom, a koji je “poništen međunarodnom revizijom”.

Moldavija tvrdi, pozivajući se na nalaze britanskih i norveških revizorskih tvrtki, da njezin dug iznosi blizu 8,6 milijuna dolara. Što je mali dio onoga što tvrdi Gazprom.

Recean je dodao da se Kišinjev založio za diverzifikaciju svoje opskrbe prirodnim plinom. I to kako bi smanjio ovisnost o tvornici Kuciurgan i rekao da će vlada “pažljivo analizirati pravne mogućnosti, uključujući pribjegavanje međunarodnoj arbitraži” kako bi zaštitila nacionalne interese Moldavije.

“Naša zemlja spremna je nositi se sa svakom situacijom koja nastane nakon odluke Kremlja”, rekao je.

Mjere za smanjenje potrošnje

Moldavska vlada u petak je najavila da će od 1. siječnja provesti niz mjera za smanjenje potrošnje energije. To uključuje ograničavanje rasvjete u javnim i komercijalnim zgradama za najmanje 30%, te energetski intenzivne tvrtke koje rade izvan sati.

Krajem 2022. Moldavija je pretrpjela velike nestanke struje nakon ruskih napada na susjednu Ukrajinu, koja je međusobno povezana s elektranom Kuciurgan.

Pridnjestrovlje, koje se odvojilo nakon kratkog rata 1992. godine i koje većina zemalja ne priznaje, također je ranije ovog mjeseca proglasilo vlastito izvanredno stanje u slučaju da regija ne dobije opskrbu plinom.

Kada je Rusija potpuno napala Ukrajinu 2022., Moldavija, bivša sovjetska republika s oko 2,5 milijuna ljudi, u potpunosti je ovisila o Moskvi u pogledu prirodnog plina. Ali je od tada nastojala diverzificirati i proširiti svoje izvore energije, prenosi CNBC.

U listopadu je prozapadna predsjednica Moldavije Maia Sandu osvojila drugi mandat. A na referendumu je izglasano u korist osiguravanja puta zemlje prema EU, u dva glasanja zasjenjena tekućim tvrdnjama o ruskom uplitanju kako bi se u posljednje vrijeme izbacilo iz kolosijeka pomicanje zemlje prema zapadu godina. Rusija negira da se miješa u Moldaviju.

Rusija je prekinula većinu opskrbe prirodnim plinom Europi 2022. Kao razlog usu naveli sporove oko plaćanja u rubljama. Potez koji su europski čelnici opisali kao energetsku ucjenu zbog svoje podrške Ukrajini protiv ruske invazije.

Europske vlade morale su se truditi pronaći alternativne opskrbe po višim cijenama, većinom ukapljenog prirodnog plina dopremljenog brodovima iz SAD-a i Katara.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno