Subota, 28 rujna, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

SAD uvodi velike carine na proizvode iz Kine

Kreditna agencija Fitch ističe kako će posljedice povećanja carine zasad biti ograničene. Ali da bi negativni učinci za trgovinu dviju zemalja mogli rasti u slučaju da američki predsjednik ponovno postane Donald Trump. Predugo nije bilo pošteno, zaključio je američki predsjednik Joe Biden i najavio oštri zaokret u carinskim tarifama na kineske proizvode. Od 50 do čak 400 posto trebale bi rasti carine na čelik, aluminij, poluvodiče, električna vozila, minerale i solarne ćelije.

Biden smatra da su mnogi proizvođači propali zbog nepošteno niskih cijena kineskih proizvoda, piše HRT.

Kineska je vlada godinama upumpavala državni novac u tvrtke za proizvodnju poluvodiča, električnih vozila, solarnih ploča, pa čak i medicinske opreme poput rukavica i maski. Nećemo dopustiti da Kina preplavi naše tržište. Odlučan sam u namjeri da budućnost električnih vozila oblikuju američki radnici.“ – rekao je predsjednik SAD-a Joe Biden.

Takve mjere utjecat će na robu uvezenu iz Kine vrijednu 18 milijardi američkih dolara. Amerika iz Kine triput više uveze nego što izveze. Na takav trgovinski jaz u Washingtonu su sve osjetljiviji.

„Bila sam toliko ljubazna pa sam o carinama unaprijed obavijestila svojeg kineskog kolegu. Ovo nije iznenađenje. Osmišljeno je da ima strateški, a ne kaotični učinak.“ – izjavila je predstavnica za trgovinu SAD-a Katherine Tai.

Kina: Mjere SAD-a osuđene na propast

Iz Kine odgovaraju da mjere SAD-a otkrivaju manjak samopouzdanja i pribranosti. Te da su osuđene na propast.

„SAD neće omesti kineski razvoj i pomlađivanje. Želio bih naglasiti da su takve jednostrane i protekcionističke mjere protivne trendovima vremena, te će ih povijest sigurno osuditi. U ovom kritičnom trenutku svjetskoga gospodarskog oporavka, međunarodna bi zajednica trebala upozoriti Sjedinjene Države da ne stvaraju nove probleme svijetu.“, rekao je kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi.

„S obzirom na to koliko je tržište automobila u SAD-u veliko i važno, ondje se zaista nadaju da će postići ugljičnu neutralnost i prijeći na zelenu energiju. A zapravo, carine poput ovih kobne su za njihovu klimatsku i energetsku tranziciju.“, kaže Brian Gu, dopredsjednik kineske automobilske tvrtke XPeng.

Kinezi upozoravaju i na to da će carine SAD-a rezultirati sve većim poremećajima u funkcioniranju međunarodnih opskrbnih lanaca.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno