Ured predsjednika SAD Joea Bidena objavio je u ponedjeljak da će dodatno ograničiti izvoz čipova za umjetnu inteligenciju (AI). Cilj je osigurati vodeću poziciju SAD-a te skupine saveznika i partnera u tom sektoru.
SAD će uvesti nova ograničenja za izvoz čipova za grafičke kartice (GPU) koji se upotrebljavaju u podatkovnim centrima za testiranje modela AI-ja. Grafički procesori povezuju se u “grozdove” za obuku sofisticiranih modela AI-ja, objašnjava Reuters.
Obično se rabe u igricama, a našli su primjenu u AI-ju zahvaljujući velikoj snazi i istodobnoj obradi različitih kategorija podataka. SAD je odlučio ograničiti njihov izvoz. Podijelivši zemlje odredišta u tri skupine, prema limitu prodaje računalne snage iskazane grafičkim procesorima.
Usklađeni interesi
Skupina od 18 zemalja saveznika i partnera imat će neograničen pristup toj kategoriji čipova, stoji u priopćenju Bijele kuće. Fleksibilnost omogućuje zemljama sa snažnim mehanizmima zaštite tehnologije i tehnološkim ekosustavima usklađenim s nacionalnim i vanjskopolitičkim interesima SAD-a korist od nesmetane nabave velike količine čipova, navodi se.
Skupina obuhvaća Australiju, Belgiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu, Dansku, Finsku, Francusku, Njemačku, Irsku, Italiju, Japan, Nizozemsku, Novi Zeland, Norvešku, Južnu Koreju, Španjolsku, Švedsku i Tajvan, rekao je neimenovani dužnosnik za Reuters.
Dvogodišnja dozvola
Kompanije s “visokim standardima sigurnosti” i sjedištem u većini ostalih zemalja moći će zatražiti status “verificiranog krajnjeg” korisnika. Moći će kupiti u iduće dvije godine “računalnu snagu koja odgovara do 320 tisuća sofisticiranih GPU-a”, navodi se u priopćenju.
I kompanije koje ne osiguraju taj status i sjedište im nije u skupini saveznika moći će kupovati računalnu snagu. Ipak, imat će ograničenje do 50 tisuća sofisticiranih GPU-a po zemlji. Zemljama pod embargom oružje, poput Rusije, Kine i Irana, pristup sofisticiranim američkim čipovima biti će zabranjen.
Nvidia kritizirala odluku
Velike kompanije u sektoru obrade i pohranjivanja podataka, poput Microsofta, Googlea i Amazona, moći će također zatražiti dozvole za gradnju podatkovnih centara i izuzeti takve projekte iz kvota.
Da bi pribavile dozvolu, kompanije će morati ispuniti stroge uvjete i ograničenja. Ovo uključuje odredbe o sigurnosti, izvješćivanju i sastavljanju plana ili evidencije o poštovanju ljudskih prava, navodi se. Većinu sofisticiranih čipova proizvodi američka Nvidia, a u sektoru čipova za AI velik je igrač i Advanced Micro Devices (AMD).
Nvidia je u ponedjeljak kritizirala odluku kabineta na odlasku. Upozorivši da bi novi propis “mogao omesti inovacije i gospodarski rast širom svijeta”. Upozorili su i da će “potkopati američko vodstvo”, prema priopćenju potpredsjednika kompanije Neda Finklea.
Žurba
Istup čelnika Nvidije nadovezuje se na upozorenje udruge američkih tehnoloških kompanija. One također smatraju da je na kocki vodeća uloga SAD-a u sektoru. Požurivanje finalizacije važnog i složenog propisa moglo bi imati značajne negativne posljedice, upozorio je izvršni direktor udruge ITI Jason Oxman u pismu od 7. siječnja, čiju je kopiju Reuters dobio na uvid.
Udruga razumije argument kabineta o nacionalnoj sigurnosti, ali “potencijalni su rizici za globalno vodstvo SAD-a na području umjetne inteligencije stvarni i treba ih ozbiljno shvatiti”, napisali su prenosi HRT. Kabinet bi prema njima trebao objaviti prijedlog propisa, a ne sam propis, s obzirom na znatne geopolitičke i ekonomske implikacije.