Ako je ikada postojao netko tko je uspio svašta preživjeti, bila je to Elizabeta II., koja je preminula nakon sedam desetljeća kao kraljica Engleske. Ekonomija i tržišta promijenili su se do neprepoznatljivosti tijekom njezine vladavine, kao i uloga koju je njezina nacija imala u svijetu. Instinktivno, velik dio svijeta engleskog govornog područja pogođen je njezinom smrću. Za ogromnu većinu Britanaca koji su poznavali samo njezinu vladavinu, postoji osjećaj nestvarnosti.
Preživljavanje kraljici nije bilo poklonjeno. Britanci vole tradiciju, ali nasljedna monarhija zastarjela je ideja. I u najmanje dva navrata tijekom posljednjih 70 godina, izgledalo je kao da je monarhija ugrožena: 1992., kada se javnost pobunila zbog ideje da popravak dvorca Windsor nakon požara treba platiti javna blagajna, i kraljevska obitelj ubrzo je prvi put morala pristati na plaćanje poreza; i ponovno 1997., kada je tuga zbog smrti princeze Diane i kraljičino dugo odgađanje obraćanja narodu o tome dovelo do žestokih kritika, piše Bloomberg.
Ipak se nekako oporavila, kao i ustanova. Kako je kraljica preživjela i kako je omogućila opstanak monarhije?
Savjeti za preživljavanje
Možda postoje dvije ključne stvari za dugoročno preživaljavanje u slučaju kraljice Elizabete. Prvi je bio ići u korak s vremenom i prilagoditi se promjenjivoj kulturi oko sebe. Prije deset godina to je doseglo vrhunac kada je kraljica pristala sudjelovati u skeču za otvaranje Olimpijskih igara u Londonu. James Bond, kojeg glumi Daniel Craig, stigao je u Buckinghamsku palaču kako bi je ispratio do stadiona na koji su ušli padobranom iz helikoptera. (Naravno, dubleri su to učinili umjesto njih.) To je bila simbolika nove Britanije koju su te Olimpijske igre trebale pokazati svijetu – otvoreno i inkluzivno društvo, u miru s gubitkom svog globalnog statusa hegemonije, koje se raduje svom golemom doprinosu globalnoj kulturi. Dok je Britanija nekada bila izgrađena oko svoje mornarice i kontrole nad dalekim kolonijama, nacionalni identitet se sada fokusirao na Shakespearea, Beatlese i Jamesa Bonda. Sudjelovanjem je kraljica pokazala da ima smisla za humor i dala potvrdu za novi pojam samouvjerene Britanije sretne u vlastitoj koži, koja je spremna nasmijati se sama sebi.
Druga značajna stvar je bila namjerno ostati iznad političkih sukoba. To bi moglo izgledati kao puka pasivnost, u okruženju u kojem bi primjena kraljevske vlasti očito dovela do otpora. Ali na mnogo je načina omogućio britanskom nepisanom ustavu, izgrađenom na povjerenju u institucije koje su se razvijale, ali bez ikakvih formalnih pravila, da preživi. Monarh je još uvijek bio tu, a krajnja britanska institucija ostala je kao validator za druge koje su se brzo mijenjale. Nije postojalo ustavno pravilo koje je zahtijevalo od monarha da provodi ovu samozatajnu uredbu. Ali zauzevši stav koji je učinila, dopustila je da britanski skup pravila opstane.
Taj je pristup pomogao u ublažavanju najozbiljnije ustavne krize posljednjih godina, kada je Boris Johnson započeo svoju premijersku dužnost tražeći od suverena da odgodi rad parlamenta na mjesec dana, što je potez koji bi zapravo onemogućio zastupnicima da osujete Brexit. Ova ovlast još uvijek pripada monarhu, a delegacija ministara uputila se u Balmoral kako bi zatražila odobrenje. Johnsonov plan ubrzo se raspao jer su se zastupnici okupili u opoziciji. Osjećaj da nije poštovao kraljicu, kao osobu, pomogao je okrenuti javnost protiv te ideje. Pristala je na odgodu, ali je njezina uloga pomogla demokratski izabranim političarima da osujete ono što bi bio duboko antidemokratski korak.
Kamen temeljac
Kraljica je postala kamen temeljac kulture u nastajanju, čak i među onima koji nisu voljeli monarhiju. Jedan od najvećih rock bendova njezine vladavine je uzeo njezino ime: Queen. Sex Pistolsi pokrenuli su cijelu punk revoluciju (i još jedan val britanske dominacije) svirajući God Save the Queen (she ain’t no human bein’) — kasnije obrađena od druge velike britanske institucije, Lemmyja i Motorheada. A veliki bend The Smiths iz 1980-ih objavio je temeljni album pod nazivom The Queen Is Dead. Njihova pjesma Nowhere Fast uključuje besmrtni tekst: “I’d like to drop my trousers to the queen/Every sensible child will know what this means.” No čak i ako je bila poligon za izražavanje nezadovoljstva, nikada nije postala predmet podsmijeha kao drugi u njezinoj obitelji.
Koje je savjete mogla imati za buduće preživljavanje? Potencijalni problemi su ogromni. Odluka Barbadosa da postane republika možda će ipak predstavljati presedan za druge bivše kolonije da se oslobode anakronizma držanja engleske kraljice na čelu države. Ujedinjeno Kraljevstvo prijeti da će se raskomadati, budući da proturječnosti devolucije Walesa i Škotske, te trzavice koje je Brexit izazvao za status Sjeverne Irske, stavljaju nepisani ustav pod izniman pritisak. Osobni autoritet i osjećaj odanosti njoj kao osobi bit će teško nadomjestiti.
Ustavna pitanja postaju sve trnovitija za kralja Charlesa, kojem nedostaje njezina akumulirana dobra volja. Ishod epizode s prorogacijom bio je, vjerojatno, da bi monarh imao pravo reći ne zahtjevu za zatvaranje parlamenta. Ali Charlesu ili njegovim nasljednicima moglo bi biti teško učiniti tako nešto kad im nedostaje njezin osobni autoritet. Intenzitet kojim političari trenutno testiraju britanske institucije sugerira da je pred nama još više ustavnih dilema.
Zadnje pitanje za Charlesa tiče se demokratskog legitimiteta. Nasljedna monarhija je neobranjiva, ali pod njegovom majkom uvijek je bilo jasno da bi status quo pobijedio nadmoćno, da je to pitanje ikada postavljeno narodu na referendumu. Čak i ako je izabrana demokratski, Elizabeta je očito uživala pristanak onih kojima je vladala. To možda neće vrijediti u budućnosti. Ali sama ideja da se pokuša razraditi alternativa monarhiji sugerira puno veću zbrku čak i od one koju je izazvao Brexit.
Kraljica je bez sumnje svom najstarijem sinu dala mnogo savjeta za preživljavanje prije nego što je umrla. Najkorisniji su možda bili vezani za vrline dosljednosti, strpljenja i spremnosti da dopusti da se zemlja oko nje promijeni. Ako postoji pitanje koliko je njezina uloga postala važna, pogledajte samo reakciju na njezin odlazak – te staromodne vrline učinile su je jako voljenom.
Kretanje burzovnih indeksa za vrijeme vladavine
Glavni burzovni indeksBurzovni indeks, dionički indeks ili indeks burze je indeks... koji kotira u Ujedinjenom Kraljevstvu kada je ona postala kraljica, FT-30, više se ne izračunava i ne objavljuje redovito – ali korištenjem široko cijenjenih indeksa koje vode Elroy Dimson, Paul Marsh i Mike Staunton, britansko tržište dionica poraslo je više od 2500 puta više tijekom njezine vladavine. To nije bilo tako dobro kao na drugim tržištima dionica poput američkog, ali je još uvijek bilo znatno ispred inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre..., s razinama cijena koje su se u istom razdoblju umnožile samo oko 20 puta. Britanske su dionice dobro poslovale tijekom njezinih sedam desetljeća i nema razloga za brigu zbog činjenice da su druge prošle još bolje.
Nastavite raditi čak 70 godina, a ulaganja se općenito mogu isplatiti. Kao i kod same kraljice, ulagači bi otkrili da bi se disciplina, strpljenje i određena pasivnost isplatili.