Na nivou EU cijena hektara oranice iznosila je u 2022. u prosjeku 10.578 eura. Poljoprivredno zemljište u Hrvatskoj bilo je i u 2022. godini najjeftinije u EU. Prosječna cijena hektara iznosila j oko 3.700 eura, pokazali su podaci Eurostata.
Daleko je najskupji u prosjeku bio hektar na Malti, čak 232.230 eura. Odražavajući ograničenu dostupnost obradivog zemljišta i pritisak da se koristi za druge namjene, objašnjavaju. U grupi su još Nizozemska, Luksemburg i Irska.
U Grčkoj, Češkoj, Poljskoj i Španjolskoj cijena se kretala oko europskog prosjeka, pokazuju podaci statističkog ureda. Oranice u Hrvatskoj bilo je pak u 2022. najjeftinije u EU. Najbliže su Hrvatskoj po prosječnoj cijeni hektara Litva i Slovačka, gde je hektar bio u proseku 4.420 odnosno 4.790 eura, prema podacima Eurostata.
Eurostat nije raspolagao podacima o cijeni hektara u Belgiji, Njemačkoj, Austriji, Italiji, Portugalu i na Cipru. Na nivou EU prosječna cijena zakupa obradivog poljoprivrednog zemljišta i/ili oranice iznosila je u 2022. godini 199 eura po hektaru.
Među zemljama EU čijim je podacima raspolagao Eurostat najjeftiniji zakup oranice bio je u Slovačkoj. U prosjeku je trebalo izdvojiti 57 eura po hektaru. Blizu je i Hrvatska s prosečnom cijenom zakupa od 74 eura po hektaru, pokazuju podaci Evrostata.
Najviše se pak zakup u 2022. plaćao u Nizozemskoj, u proseku 843 eura po hektaru. U Mađarskoj i Litvi prosječna cijena zakupa bila je gotovo ijednačena s prosijekom EU. Statističari nisu raspolagali podacima o cijeni zakupa za Belgiju, Cipar, Njemačku, Italiju, Poljsku i Rumunjsku.