Kompanija Shein, poznata po brzoj modi, suočava se s pritiscima iz kineske vlade zbog svojih poslovnih planova. Tvrtka razmatra premještanje dijela proizvodnje izvan Kine, što je izazvalo negodovanje vlasti u Pekingu.
Prema informacijama koje je objavio Bloomberg News, Ministarstvo trgovine Kine kontaktiralo je Shein i druge slične tvrtke. Njima je savjetovano da ne proširuju nabavne lance na zemlje izvan Kine, unatoč rastućim globalnim napetostima.
Jedan izvor blizak situaciji naveo je kako kineske vlasti potiču očuvanje domaće proizvodnje i smanjenje ovisnosti o inozemstvu. Bloomberg navodi da još nije poznato koje su druge tvrtke dobile slične preporuke iz ministarstva.
Pritisci dolaze u trenutku kada su mnoge kompanije, uključujući Shein, počele tražiti alternativne lokacije za proizvodnju. Ova nastojanja povezana su s očekivanjima o novim američkim carinama, koje bi mogle povećati troškove izvoza iz Kine.
Tvrdi se kako je najava Donalda Trumpa o uvođenju uzajamnih carina potaknula val zabrinutosti među kineskim izvoznicima. Kompanije žele izbjeći dodatne troškove i zaštititi svoje globalne profite uslijed promjena u trgovinskoj politici SAD-a.
Shein nije odmah odgovorio na upit agencije Reuters u vezi komentara o ovom izvješću. Istovremeno, carine koje su uvedene iz SAD-a navodno su veće od očekivanih, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Tržišta su reagirala burno, a posljedice su bile gubitak trilijuna dolara tržišne vrijednosti diljem svijeta. Kina je odgovorila snažno, uvela dodatne carine od 34% na američku robu, šaljući jasnu poruku Washingtonu.
Prema pisanju Seebiza, sve veći broj kineskih proizvođača nalazi se pod pritiskom da ostanu unutar granica nacionalne ekonomije. S obzirom na geopolitičke izazove, kineska vlada nastoji zadržati kontrolu nad opskrbnim lancima.
Ostaje za vidjeti hoće li Shein i druge pogođene kompanije promijeniti planove pod pritiskom vlasti. Globalna nesigurnost i trgovinske tenzije dodatno kompliciraju ionako složenu situaciju u sektoru brze mode.