Premijer Pedro Sánchez najavio je plan za kazneni porez na imovinu. Porez bi se primjenjivao na građane izvan EU koji nisu stanovnici bloka, kao dio niza mjera usmjerenih na rješavanje “teške” stambene krize.
Španjolska je jedna od mnogih europskih zemalja u kojima raste bijes javnosti zbog poteškoća u pronalaženju pristupačnog stambenog prostora za kupnju ili iznajmljivanje jer cijene nekretnina rastu, a nova gradnja daleko zaostaje za potražnjom.
“Zapad je suočen s odlučujućim izazovom: ne smijemo postati društvo podijeljeno u dvije klase, bogate posjednike i siromašne stanare”, rekao je Sánchez dok je predstavljao set od 12 mjera.
Španjolska je dugo bila popularno odredište za kupce kuća za odmor i ljude koji se žele trajno preseliti u sunčaniju klimu. To je pomoglo u stalnom rastu vrijednosti nekretnina tijekom mnogih godina.
Vladini prijedlozi dolaze u trenutku kada su cijene na mjestima od Madrida do Mallorce porasle zbog novog vala dobrostojećih stranaca iz SAD-a, Meksika i Venezuele. Oni dopunjuju Britance koji su stupovi tržišta nekretnina na nekim dijelovima južne obale, a zbog Brexita više nisu građani EU.
Sánchezova vlada predvođena socijalistima rekla je da će “ograničiti” kupnju nekretnina građanima izvan EU-koji ne žive u bloku tako što će im naložiti plaćanje poreza do “100 posto vrijednosti imovine”.
Različiti porezi
Kupci nekretnina u Španjolskoj potencijalno podliježu plaćanju nekoliko poreza ovisno o tome kupuju li novogradnju ili starogradnju.
Stope se razlikuju ovisno o regiji, ali kao grubi vodič agenti za nekretnine kažu da ukupni porezni račun trenutno može biti između 7 posto i 12 posto vrijednosti nekretnine.
Španjolsko ministarstvo stanovanja priopćilo je da će nova mjera biti uvedena izmjenom biljege ili putem posebnog poreza. Premijer je rekao da stanovnici izvan EU kupuju 27.000 kuća godišnje u Španjolskoj.
Vlada je rekla da će njezin prijedlog biti finaliziran tek “nakon pažljivog proučavanja”. Da bi postao zakon, trebao bi ga odobriti i španjolski parlament. A tamo se Sánchez suočava sa stalnom borbom da skupi glasove potrebne za postizanje većine.
Antonio de la Fuente, generalni direktor grupe za nekretnine Colliers, rekao je da je malo vjerojatno da će prijedlog ublažiti “napetosti” na tržištu nekretnina. Napomenuo je da je 27.000 godišnjih kupnji nekretnina od strane stanovnika izvan EU u usporedbi s ukupno 26 milijuna domova u Španjolskoj. “To je kap u moru”, rekao je.
Izrazio je sumnju hoće li ta mjera ikada postati zakon, ali je predvidio da će “nesigurnost i buka” koju stvara prijedlog potaknuti neke pojedinačne i institucionalne investitore u nekretnine da se okrenu od Španjolske i potraže negdje drugdje.
15 posto svih nekretnina kupili stranci
U trećem kvartalu 2024. nešpanjolci, uključujući državljane EU, kupili su 24 700 nekretnina u Španjolskoj. Što čini 15 posto svih kupnji nekretnina u zemlji.
Najveća skupina nešpanjolskih kupaca bili su Britanci, koji su činili 8,5 posto svih inozemnih poslova. Slijede Nijemci, potom Marokanci, pa Poljaci i Talijani, prema podacima španjolske Udruge matičara.
Ističući kontinentalni opseg stambenog problema, Sánchez je rekao da su cijene kuća u Europi porasle 48 posto u prošlom desetljeću. Što je gotovo dvostruko više od povećanja prihoda kućanstava u istom razdoblju.
“Suočavamo se s ozbiljnim problemom s ogromnim društvenim i ekonomskim implikacijama, koji zahtijeva odlučan odgovor društva u cjelini s javnim institucijama na čelu.”
Ostale mjere koje je Sánchez predložio uključuju veće poreze na iznajmljivanje u stilu Airbnb-a; prijenos 3300 domova na novo javno stambeno tijelo; programe za obnovu praznih stanova; i javna jamstvaJamstvo je odgovornost jedne osobe za obvezu koju druga osob... za stanodavce koji daju “pristupačne” najamnine.