Petak, 22 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Što je to kompresija plaća?

Kompresija plaća (Salary compression) događa se kada su zaposlenici s različitim vještinama i iskustvom plaćeni na sličan način. Kada dođe do kompresije plaća, novozaposleni ili postojeći zaposlenici s manje iskustva mogu biti plaćeni više od stalnih zaposlenika s više iskustva.

Kompresija plaća obično se događa kada tržišna stopa za posao nadmašuje povećanja koja je organizacija povijesno davala zaposlenicima s duljim stažem. Do kompresije plaća također može doći kada zaposlenik brzo napreduje na korporativnoj ljestvici, ali njegova plaća ne drži korak s tim napretkom.

Inverzija plaće

Inverzija plaće je vrsta kompresije plaće gdje početne plaće novih zaposlenika rastu više i brže nego kod suradnika s duljim stažom. To se obično događa kada potražnja za zaposlenicima premašuje ponudu stručnjaka na tržištu. Na primjer, mnoge su pozicije u IT-u doživjele povećanu potražnju tijekom posljednjeg desetljeća, što je omogućilo IT zaposlenicima da zarađuju više i brže od svojih suradnika.

Tvrtke se mogu naći u nezavidnoj poziciji kada balansiraju unutarnju ravnopravnost plaća i konkurentne ponude za nove talente. Promicanjem angažmana zaposlenika i unutarnje pravednosti, vaša organizacija može izbjeći probleme s moralom i rizikom bijega koji proizlaze iz kompresije plaća.

Neki uzroci kompresije plaća

  • Hijerarhijske organizacijske strukture koje imaju previše razina.
  • Obiteljski poslovi s previše razina dovode do težeg hijerarhijskog razlikovanja.
  • Poslovi raspoređeni na temelju osobnih kvaliteta kao što su obrazovanje i/ili iskustvo, a ne na temelju razlika u razinama odgovornosti.
  • Uski rasponi tržišta rada koji ne pokrivaju broj razina koje je odredio poslodavac.
  • Sama organizacijska struktura: previše razina izvještavanja, uključujući odnose izvještavanja jedan na jedan, što dovodi u pitanje legitimnost nadzornih odgovornosti.
  • Reaktivne odluke o zapošljavanju u odnosu na “tvrde” vještine (objektivne, mjerljive vještine stečene kroz obuku, školu ili radno iskustvo).
  • Neuspješna klasifikacija poslova: netočni tržišni podaci i/ili interne usporedbe poslova.
  • Zabrinutost prilikom zapošljavanja: uvjerenje da nema dostupnih kandidata za određenu razinu plaće, plus hitna potreba.
  • Plaća na temelju radnog staža.
  • Veća plaća za dugogodišnji rad bez obzira na sam posao i/ili učinak.
  • Osiguravanje istih postotaka povećanja svim zaposlenicima iz godine u godinu bez obzira na postojeće plaće. Time se održavaju postojeće nejednakosti u plaćama.
  • Fokus je na povećanju, a ne na plaći kojom će rezultirati.
  • Loše održavane strukture plaća.
  • Neusklađivanje strukture(a) plaća godišnje na temelju inflacije na tržištu rada.
  • Neuspjeh u redizajniranju strukture(a) plaća kako bi se prilagodile promjenama u veličini tvrtke.
  • Neuspjeh u preklasificiranju radnih mjesta jer dolazi do promjena odgovornosti.
  • Dopuštanje da klasifikacije postanu zastarjele: ignoriranje značajnih promjena u odgovornostima na poslu, odnosima izvještavanja, kvalifikacijama i tako dalje.
  • Neprepoznavanje promjena na tržištu specifičnih za posao koje ukazuju na promjene u klasifikaciji poslova kako bi ostala konkurentna, čak i kada radne dužnosti ostaju iste.

Što učiniti s kompresijom plaća

Kompresija plaće može utjecati na moral tima, angažman i zadržavanje zaposlenika. Članovi vašeg tima žele biti nagrađeni za svoj doprinos i žele znati da imaju priliku za budući potencijal zarade. U protivnom bi mogli potražiti drugi posao, ili – još gore – nerado ostati.

Ako primijetite kompresiju plaće u svojoj organizaciji, evo nekoliko koraka koje možete poduzeti da to ispravite:

  • Ažurirajte svoje platne razrede i napravite odgovarajuće prilagodbe. Dobivanje ažurnih, točnih tržišnih podataka važan je prvi korak u ispravljanju kompresije plaća. Postavite odgovarajuće raspone plaća za svaku razinu posla i napravite strateški plan oko toga na koje će članove tima biti primijenjeno i koliko.
  • Izgradite lanac odobravatelja za kompenzacijske dionike. Lanac odobravatelja može pomoći u osiguravanju dosljednijih odluka o naknadama u vašoj organizaciji. Na primjer, odobravatelj na razini potpredsjednika može osigurati da su preporuke za naknadu na razini direktora u skladu s vašom strategijom i jedna s drugom.
  • Razmotrite ukupnu naknadu i beneficije. Plaća nije jedina poluga kojom možete nagraditi članove svoga tima. Razmislite o tome kako biste mogli upotrijebiti jednokratne bonuse ili dodjelu dioničkih opcija. Također možete razmotriti stvari poput dodatnog plaćenog dopusta ili više dana godišnjeg odmora. Ovo može biti osobito korisno u situacijama kada ne postoji trenutna prilika za napredovanje ili povećanje plaće.
  • Crveno obilježite članove tima, prema potrebi. Identificirajte slučajeve u kojima biste trebali zaustaviti ili smanjiti povećanje plaća za članove tima dok ih njihovi kolege ne sustignu. Recite zašto ste to učinili, tako da bude jasno.
  • Planirajte karijernu ljestvicu. Izgradite karijerne ljestvice za svakog člana tima kako biste im mogli dugoročno nuditi veću odgovornost i potencijal zarade. Ovo može pokazati članovima tima tako da vide kako imaju budućnost u vašoj organizaciji, čak i ako im ništa ne možete ponuditi odmah. Pružite prilike za razvoj i promovirajte iznutra kada to ima smisla.

Kompresija plaća može dovesti do nepravednih odluka o naknadama koje demotiviraju članove vašeg tima. Ali otkazi su rekordno veliki, fluktuacija je skupa, a konkurencija žestoka. Zato dobro pripazite na kompresiju plaća i poduzmite korake potrebne za rješavanje i sprječavanje problema koji bi vas mogli koštati zaposlenika.

Autor: Financa.ba
Prilikom preuzimanja ovog članka obavezno navesti financa.ba kao izvor i poveznicu (link) na članak

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno