Studije pokazuju da odvajanje vremena za tišinu obnavlja živčani sustav, pomaže u održavanju energije i uvjetuje naše umove da budu prilagodljiviji i osjetljiviji na složena okruženja u kojima mnogi od nas sada žive i rade.
Imke Kirste s Medicinskog fakulteta Duke otkrio je da je tišina povezana s razvojem novih stanica u hipokampusu, ključnoj regiji mozga povezanoj s učenjem i pamćenjem. Liječnik Luciano Bernardi otkrio je da se dvije minute tišine umetnute između glazbenih djela pokazalo više stabilizirajućim za kardiovaskularni i dišni sustav čak i od glazbe koja je kategorizirana kao “opuštajuća”.
Studija iz 2013. u časopisu Journal of Environmental Psychology, temeljena na istraživanju 43 000 radnika, zaključila je da su nedostaci poput buke i ometanja povezani s planovima otvorenog ureda nadmašili očekivane, ali još uvijek nedokazano, prednosti poput povećanja morala i povećanja produktivnosti rastu zbog neplaniranih interakcija.
Ali njegovanje šutnje ne znači samo predah od ometanja uredskog čavrljanja. Prava stalna tišina, ona vrsta koja omogućuje jasno i kreativno razmišljanje, koja utišava unutarnje i vanjsko brbljanje.
Ova vrsta šutnje odnosi se na odmaranje mentalnih refleksa koji obično štite ugled ili promiču stajalište. Radi se o privremenom odmoru od jedne od najosnovnijih životnih obaveza: razmišljanja o tome što reći.
Kultiviranje šutnje, kao što piše Hal Gregersen u HBR članku, “povećava vaše šanse da naiđete na nove ideje i informacije te uočite slabe signale.” Kada smo stalno fiksirani na verbalni dnevni red – što sljedeće reći, što sljedeće napisati… – teško je napraviti mjesta za doista različite perspektive ili radikalno nove ideje. Teško je upasti u dublje načine slušanja i pažnje. A upravo u tim dubljim načinima pažnje pronalaze se istinski nove ideje.
Čak i nevjerojatno zaposleni ljudi mogu njegovati razdoblja tišine. Evo četiri praktične ideje:
1) Zaključite sastanke s pet minuta tišine. Ako ste u mogućnosti zatvoriti vrata ureda, povući se na klupu u parku ili pronaći neko drugo tiho skrovište, moguće je stisnuti Reset upuštajući se u tihu praksu meditacije ili razmišljanja.
2) Provedite tiho poslijepodne u prirodi. Ne morate biti avanturistički tip da biste ostavili telefon i otišli na jednostavan izlet u prirodu od dva ili tri sata. Prema iskustvu eksperata, priroda može biti najjasnija opcija za poboljšanje sposobnosti kreativnog razmišljanja.
3) Isključite se od medija. Isključite svoju e-poštu na nekoliko sati ili čak cijeli dan, ili pokušajte “postiti” od vijesti i zabave. Iako još uvijek može biti mnogo buke u blizini – obitelj, razgovori, gradski zvukovi – možete uživati u pravim prednostima odmaranjem dijelova vašeg uma koji su povezani s beskrajnim radnim obvezama i praćenjem društvenih medija ili aktualnih događaja.
4) Odvažite se i isprobajte „povlačenje“. Čak je i kratko povlačenje nedvojbeno najjednostavniji način da se okrenete dubljem slušanju i probudite intuiciju.
Svijet postaje sve glasniji. Ali tišina je još uvijek dostupna – potrebni su samo predanost i kreativnost da bi se njegovala.
Izvor: HBR; prijevod i prilagodba: financa.ba
Prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak.