Udio gotovinskih transakcija u svakodnevnoj maloprodaji već godinama pada. Sve više ljudi plaća karticom. Prema istraživanju Europske središnje banke (ECB), Njemačka je u gornjoj polovici s oko 60 posto gotovinskih transakcija. U nordijskim zemljama i Nizozemskoj više se plaćanja obavlja digitalno nego gotovinom
Ipak, u optjecaju su ogromne količine novčanica: krajem prošle godine tiskano ih je u vrijednosti od 1,57 milijardi eura.
Studija Bundesbanke pokazuje da se u Njemačkoj samo oko desetina gotovine koristi za stvarne transakcije. Ostatak ide za pohranu vrijednosti. Trideset posto vrijednosti gotovine u eurima nestane u njemačkim skladištima novca, 20 posto je skriveno u drugim europskim zemljama, a 40 posto u ostatku svijeta, piše Tagesschau.de, a prenosi tportal.
U godinama nakon financijske krize 2008./2009. kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ... nije bilo ili su u najboljem slučaju bile niske. Ako su komercijalne banke svoj novac odlučile pohraniti u Bundesbanku, čak su od 2014. morale plaćati negativnu kamatu. Prema studiji ECB-a, rezultat je bilo punjenje vlastitih trezora gotovinom. Bilo je jeftinije nositi gotovinu amo-tamo i osigurati je nego ulagati virtualnu imovinu u središnjoj banci. Privatne osobe također su izgubile interes za oročene depozite i gomilale su gotovinu kod kuće. ‘Završetkom faze negativne kamate, rast novčanica u optjecaju zapravo je stao’, kazala je članica uprave Bundesbanka Sabine Mauderer.
Gotovine je više u zemljama sa izraženijom korupcijom
U zemljama s visokom razinom korupcije, lošom administracijom te skupim i neadekvatnim bankarskim sustavima gotovina je uvijek izbor. Čak i ako je nacionalna valuta slaba, dolar i euro su aduti. Turisti plaćaju svoja putovanja bezgotovinski, ali što destinacija postaje egzotičnija, to više novca nose sa sobom.
Tijekom krize 2015. godine u Grčkoj gotov novac je postao rijetkost. Na bankomatima se mogla podignuti ograničena količina pa su turisti iz sjeverne Europe donosili svežnjeve eura. Bundesbanka je zabilježila drastičan porast potražnje za novčanicama u apoenima od pedeset eura i pustila u optjecaj dodatnih 22 milijuna novčanica.
Službene studije šute o očitom crnom tržištu gotovine. Dileri droge i iznuđivači ne rade s tekućim računima, već skupljaju velike količine gotovine koje treba oprati, a u Europi je sve teže položiti novac na račune.
Od 10.000 eura naviše postavljaju se neugodna pitanja. Trenutno se u EU pripremaju zakoni koji će općenito ograničiti gotovinske transakcije na taj iznos.
Kako bi suzbio pranje novca, ECB je prestao izdavati novčanice od 500 eura na pet godina. Kao rezultat toga, porasla je potražnja za novčanicama od 100 i 200 eura. Procjena Bundesbanke pokazala je da te novčanice banke mnogo češće isplaćuju nego što ih se polaže. To upućuje da nestaju u skladištima novca.
Iznose od 10.000 eura ili više potrebno je prijaviti prilikom prelaska granice. Financijska obavještajna jedinica njemačke carine zabilježila je manje od 500 slučajeva pokušaja krijumčarenja novca u 2022. Sedam od deset dojava stiglo je iz zračnih luka, u kojima se prtljaga pomnije pregledava.
Svaki četvrti slučaj otkriven je tijekom policijskih kontrola automobila, a u samo pet slučajeva sumnjive količine gotovine pronađene su u vlakovima. Iznosi gotovine transportiraju se u zemlje koje ne vode previše računa o tome. Turska i balkanske zemlje smatraju se popularnim i lako dostupnim odredištima za skladištenje novca. Početkom veljače čovjek na putu za Istanbul uhvaćen je u zračnoj luci u Münchenu s 1,4 milijuna eura u kovčegu, a u stanu mu je nađen i brojač novca.