Europa je u opasnosti da postane “muzej” ako ne ublaži stroga ograničenja tehnologija umjetne inteligencije, rekao je u četvrtak švedski premijer Ulf Kristersson.
“Mislim da stvarno trebamo iskoračiti u Europi … američko gospodarstvo, kinesko gospodarstvo rasle su daleko brže u usporedbi s europskim gospodarstvima u posljednjih 20 godina”, rekao je premijer sudionicima događaja Techarena u Stockholmu.
“Ako to ne promijenimo, Europa će zapravo postati neka vrsta muzeja u usporedbi s drugim dijelovima svijeta”, dodao je.
Kristerssonov glas pridružuje se zboru europskih čelnika koji su prošli tjedan govorili na Pariškom summitu o akciji umjetne inteligencije. Naglasili su potrebu da regija postane konkurentniji igrač u globalnoj utrci umjetne inteligencije.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je ulaganje od 109 milijardi eura (113,7 milijardi dolara) u AI. Što uključuje obveze stranih ulagača poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i američkih i kanadskih investicijskih fondova, kao i domaćih tvrtki poput Iliade, Orangea i Thalesa.
Macron je u to vrijeme usporedio opseg ulaganja s 500 milijardi dolara vrijednim pothvatom privatnog ulaganja u umjetnu inteligenciju Stargate koji je prošlog mjeseca najavio predsjednik Donald Trump.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen također je rekla da će EU mobilizirati ukupno 200 milijardi eura (208,6 milijardi dolara) za ulaganja u umjetnu inteligenciju u Europi.
U tom kontekstu, potpredsjednik SAD-a JD Vance referirao se na Europu, tvrdeći da su se dužnosnici na kontinentu previše usredotočili na regulaciju umjetne inteligencije umjesto da prihvate njezin potencijal rasta.
Naglašavajući Ameriku kao “lidera” u tehnologiji, Vance je rekao da SAD želi da njezini europski saveznici njeguju povoljniji stav prema tehnologiji nego što je to bilo do sada.
“Da bismo stvorili takvu vrstu povjerenja, potrebni su nam međunarodni regulatorni režimi koji potiču stvaranje tehnologije umjetne inteligencije, a ne koji je guše. Posebno trebamo da naši europski prijatelji gledaju na ovu novu granicu s optimizmom, a ne sa strepnjom”, rekao je Vance sudionicima pariškog summita.
“Nije dovoljno dobro”
Rukovoditelji tehničkih kompanija ranije su kritizirali EU zbog prestrogog regulatornog pristupa umjetnoj inteligenciji, piše CNBC. Značajni Zakon o umjetnoj inteligenciji u bloku, koji je postao primjenjiv ove godine, prvi je sveobuhvatan skup pravila usmjerenih na zaštitu od rizika koje predstavlja umjetna inteligencija.
“Da bi se mogla natjecati u novom geopolitičkom kontekstu, Europa mora postati mjesto gdje posao i inovacije mogu napredovati”, rekao je Kristersson u četvrtak. “To znači manje regulacije. To znači veći pristup kapitalu i talentu.”
Dodao je: “Kako sada stoji, imamo tvrtke koje imaju problema s korištenjem najnovije tehnologije zbog nesigurnosti s europskim zakonodavstvom, tvrtke osnovane u Europi koje se sele u SAD zbog nedostatka pristupa kapitalu. To jednostavno nije dovoljno dobro.”