Dio objavljene knjige (Anatomy of Breakthrough: How to Get Unstuck When It Matters Most) američkog psihologa Adama Altera privući će svakoga tko se danas bori za dobar poslovni rezultat i respektabilnu poziciju u biznisu. Nije lako, kako kažu iskusniji, ali put je otvoren za svakoga tko želi zakoračiti i napraviti proboj u više poslovne lige.
U ovom poglavlju Alter se bavi vječnim temama uspjeha i neuspjeha s popratnim statistikama i paradoksalnim zaključcima. Alter se oslanja na to da je obavezno da svatko 16% svog vremena i rada posveti neuspjehu.
Počnimo s velikanima
Ako stvarno želite uspjeti i napraviti nešto od sebe i svog života, rješenje koje će vam ponuditi svaka iskusna osoba je paradoksalno. ‘Opusti se’, rekli bi.
Albert Einstein bio je gotovo nepristojno produktivan, ali njegova je produktivnost dolazila u naletima. U pauzama između ovih napada bio je nježan prema sebi. ‘Ako mi posao ne ide’, rekao bi, ‘legnem usred dana i gledam u strop dok slušam i vizualiziram što se događa u mojoj mašti’.
“Zamislite Einsteina i njegovu bijelu grivu kako leži i gleda u prazan strop u dva popodne. Ovo nije mit o fizičaru, ali je ključan za ono što je Einsteina učinilo velikim. Umjesto da se bori, pustio je val da ga preplavi koristeći to kao priliku da napravi dva ili tri mentalna koraka unatrag kako bi mogao poslušati svoju maštu. “Einstein je jednostavno dopustio da ga poraze neproduktivne faze i tako je naučio ‘dobro pasti’“, napisao je Alter u poglavlju o uspjehu.
Još jedno usporavanje
“Isto je vrijedilo i za Mozarta, koji je dopustio sebi da uspori tijekom pauza u svojim naletima produktivnosti.” Znao je da najbolje njegove skladbe nastaju kad je najsmireniji. ‘Kada sam, takoreći, potpuno sam’, napisao je, ‘dobro sam raspoložen. Recimo, kad putujem u kočiji ili kad hodam nakon dobrog obroka ili noću kad ne mogu spavati, dolazi mi toliko ideja kojih ima u izobilju’.
Ne morate napraviti niz proboja, skladati šestu simfoniju i koncerte dok se borite sa svojim demonima svaki put kada vaša produktivnost udari u zid. Poput Einsteina i Mozarta, znali su da je najsigurniji način da se prebrodi neproduktivno razdoblje traženje prostora i samoće. Ne gruba sila, ali i prihvaćanje da je neuspjeh neophodan, piše u Alterovoj anatomiji.
Dobra točka za dobar rezultat
Alter se nadalje povlači iz svijeta genijalaca poput spomenutog fizičara i skladatelja i vraća u realnost poslovnog svijeta.
“Ni jedan od njih nije bio ljubitelj gužve. Umjesto toga, oboje su se povukli, prihvatili tišinu i dopustili da ideje dolaze“.
Jedna od prednosti takvog ‘opuštenog’ pristupa je ta što izbjegavanje borbe stvara prostor za neuspjeh. Prihvaćamo da ne možemo uvijek “proizvoditi” na najvišoj razini. I da će uvijek postojati ‘niski’ rezovi. A moderne teorije učenja i razvoja priznaju da je napredak nemoguć bez izazova. Što znači da morate pasti prije nego što uspijete.
Izvor: bonitet.com