Kineski trgovac na malo Temu promijenio je svoj poslovni model u SAD-u jer su u petak stupila na snagu nova pravila Trumpove administracije o pošiljkama male vrijednosti.
Posljednjih dana Temu je naglo promijenio svoju web stranicu i aplikaciju kako bi prikazivao samo popise proizvoda poslanih iz skladišta u SAD-u. Artikli poslani izravno iz Kine, koji su prije pokrivali stranicu, sada su označeni kao rasprodani.
Temu se proslavio u SAD-u kao odredište za ultra snižene artikle poslane izravno iz Kine. Poput tenisica od 5 dolara i preše za češnjak od 1,50 dolara. Uspio je održati niske cijene zahvaljujući takozvanom de minimis pravilu. To je pravilo od 2016. godine dopuštalo ulazak u zemlju bez carine artikala vrijednosti 800 dolara ili manje.
Rupa u zakonu istekla je u petak u 00:01 kao rezultat izvršne uredbe koju je predsjednik Donald Trump potpisao u travnju. Trump je nakratko suspendirao pravilo de minimis u veljači prije nego što ga je nekoliko dana kasnije ponovno uveo, dok su se carinici mučili s obradom i naplatom carina na mnoštvo paketa niske vrijednosti.
Kraj de minimisa, kao i Trumpove nove carine od 145% za Kinu, prisilili su Temu da podigne cijene, obustavi agresivno online oglašavanje i sada promijeni izbor robe dostupne američkim kupcima kako bi zaobišao veće namete.
Glasnogovornik Temua potvrdio je za CNBC da svu prodaju u SAD-u sada obavljaju lokalni prodavači te je rekao da se ona ispunjava “unutar zemlje”. Temu je rekao da cijene za američke kupce “ostaju nepromijenjene”.
“Temu aktivno regrutira američke prodavače da se pridruže platformi”, rekao je glasnogovornik. “Ovaj potez osmišljen je kako bi pomogao lokalnim trgovcima da dopru do više kupaca i prošire svoje poslovanje.”
Preskupe naknade
Prije promjene, kupci koji su pokušali kupiti Temu proizvode poslane iz Kine suočavali su se s “uvoznim naknadama” između 130% i 150%. Naknade su često koštale više od pojedinačnog artikla i više nego udvostručile cijenu mnogih narudžbi.
Temu oglašava da lokalni proizvodi “nemaju uvozne pristojbe” i da “nema dodatnih troškova prilikom isporuke”.
Tvrtka, u vlasništvu kineskog giganta e-trgovine PDD Holdings, postupno je povećavala svoje zalihe u SAD-u tijekom protekle godine u iščekivanju eskalacije trgovinskih napetosti i uklanjanja de minimis klauzule.
Shein, koji je također imao koristi od rupe u zakonu, prošli je tjedan podigao cijene. Trgovac brzom modom dodao je banner na kojem piše: “Carina je uključena u cijenu koju plaćate. Nikada nećete morati dodatno platiti prilikom isporuke.”
Mnogi prodavači trećih strana na Amazonu oslanjaju se na kineske proizvođače za nabavu ili sastavljanje svojih proizvoda. Konkurent tvrtke Temu, Amazon Haul, oslanjao se na de minimis za isporuku proizvoda po cijeni od 20 dolara ili manje izravno iz Kine u SAD.
Amazon je u utorak izjavio nakon sukoba s Bijelom kućom koja ga je natjerala da razmotri prikazivanje troškova povezanih s carinama na Haul proizvode prije ograničenja de minimis klauzule, ali da je od tada odustao od tih planova.
Prije Trumpovog drugog mandata, Bidenova administracija također je nastojala smanjiti tu odredbu. Kritičari odredbe de minimis tvrde da ona šteti američkim tvrtkama i da olakšava pošiljke fentanila i drugih ilegalnih tvari jer, kažu, carinici manje vjerojatno pregledavaju pakete.