U petak je Vrhovni sud SAD-a razmatrao zakon o mogućoj zabrani TikTok-a. Tijekom rasprave, pravni zastupnici TikTok-a nisu uspjeli zainteresirati suce da prihvate njihove argumente pa se TikToku ne piše dobr.
I konzervativni i liberalni se slažu
Suci su svojim pitanjima i komentarima pokazali da bi mogli podržati zakon koji je donio Kongres. Naime, nisu se složili s argumentom obrane koja tvrdi da Prvi amandman, dio američkog Ustava koji štiti slobodu govora. To bi bilo nasuprot sprječavanju donošenje takvog zakona, piše Bug. Konzervativni suci, među kojima su Clarence Thomas i glavni sudac John G. Roberts Jr., posebno su se usredotočili na bitne razliku između TikToka kao američkekompanije i njegove matične kineske kompanije ByteDance, koja je u središtu zakona. Sudac Brett M. Kavanaugh izrazio je zabrinutost da bi kineska vlada mogla zloupotrijebiti korisničke podatke za špijunažu i ucjene, osobito podatke mladih korisnika koji bi u budućnosti mogli raditi u sektoru nacionalne sigurnosti ili vojsci.
Liberalna strana Vrhovnog suda, sutkinja Elena Kagan i Ketanji Brown Jackson, također su svojim pitanjima nagovijestile sklonost potvrdi zakona. Obje intervencije sutkinja, iako dolaze od liberalnih članica suda koje su obično skeptičnije prema vladinim ograničenjima, pokazuju naklonost prema argumentima u korist zakona. Kagan traži praktična rješenja koja bi mogla omogućiti TikToku da nastavi rad bez kineskog algoritma, dok Jackson pruža pravno opravdanje za takve restrikcije.
Izneseni argumenti TikToka neuvjerljivi
Odvjetnici TikToka pred sudom su iznijeli argument koji, neuobičajeno za slučajeve vezane uz slobodu govora, nije pobudio značajan interes sudaca. Usredotočili su se na tvrdnju da zakon krši Prvi amandman. Noel Francisco, pravni zastupnik TikToka i ByteDancea, tvrdi da američka vlada krši Prvi amandman pokušajem zabrane platforme samo zbog mogućnosti širenja kineske propagande ili dezinformacija. Prema njegovom tumačenju, takav pokušaj zaštite američkih građana od stranog utjecaja nije u skladu s Ustavom SAD-a. Jeffrey Fisher, zastupnik korisnika TikToka, naglasio je da zabrinutost oko moguće kineske manipulacije platformom za promicanje protuameričkih stavova nije dostatan razlog za ograničavanje slobode govora.
Potvrdi li Vrhovni sud zakon, TikTok zabranjen u SAD-u
Bidenova administracija, koju je zastupala glavna državna odvjetnica Elizabeth B. Prelogar, branila je ovlasti Kongresa za donošenje zakona. Prelogar je istaknula da zakon ne ograničava govor na TikToku nakon što se platforma oslobodi stranog nadzora te da bi isti sadržaj i algoritmi mogli nastaviti djelovati nakon prodaje, ali pod američkim vlasništvom.
Potvrdi li Vrhovni sud zakon, TikTok bi bio zabranjen u SAD-u od 19. siječnja. Sud vjerojatno neće razmotriti zahtjev novoizabranog predsjednika Donalda J. Trumpa za odgodom primjene zakona do njegovog preuzimanja dužnosti 20. siječnja.