Zakon o unutarnjoj trgovini kojim se uvodi neradna nedjelja za trgovce objavljen je 7. studenoga u Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH). Zakon stupa na snagu 17. studenoga. Time počinje primjena novih pravila za radno vrijeme trgovina.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević za Raport je izjavio kako je 10 dana dovoljno za pripremu trgovaca. U suradnji s vodećim trgovcima, koji pokrivaju više od 80% tržišta, zaključeno je da je ovo razdoblje prikladno. Ministar naglašava kako ne očekuje nikakve poteškoće u provedbi odredbi zakona o neradnoj nedjelji.
Jedna od važnih promjena koju zakon donosi odnosi se na zabranu popusta na gotovinsko plaćanje, reguliranu člankom 99. Zakona o unutarnjoj trgovini. Ministar Hasičević pojasnio je da je ovo usmjereno na uklanjanje diskriminacije prema potrošačima. Do sada su pojedini trgovci iskazivali cijene koje uključuju transakcijske troškove prema bankama, što je zabranjeno prema direktivi EU.
Zabrana diskriminacije u cijenama za gotovinsko plaćanje
Prema novim pravilima, cijena za jednokratno kartično plaćanje i gotovinu mora biti ista. Ovo ne vrijedi za kartična plaćanja na rate, gdje se dodatni troškovi mogu uključiti u cijenu. Ove promjene ciljaju na zaštitu potrošača, a dodatne pojedinosti bit će sadržane u Zakonu o zaštiti potrošača.
Trgovci su obvezni jasno prikazati pravu cijenu proizvoda. Cijena koja je ranije iskazivana s “popustom na gotovinu” sada će biti osnovna cijena. Kod prodaje na rate, trgovci moraju kupcu u ugovoru jasno naznačiti stvarne troškove, uključujući financijske troškove, provizije banaka i kamateKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate .... Europska direktiva zahtijeva jednak tretman kupaca bez obzira na način jednokratnog plaćanja, bilo gotovinom ili karticom.
Građani i kupci imaju pravo prijaviti nepravilnosti vezane uz poštovanje novih odredbi zakona. Na takve prijave odgovorit će i tržišna inspekcija, što doprinosi zaštiti potrošača. Hasičević je izjavio kako se ovim mjerama očekuje smanjenje sive ekonomije u FBiH. Više od 75% sive ekonomije temelji se na gotovinskim plaćanjima, pa je ova mjera važna za smanjenje tog udjela.
“Trgovci više neće smjeti odobravati popuste za gotovinu”, naglašava Hasičević. Od stupanja zakona na snagu zabranjeno je prikazivanje dvostrukih cijena, gdje je za gotovinsko plaćanje istaknuta niža cijena, prenosi Hercegovina Info.