Predsjednik Donald Trump izuzeo je pametne telefone, računala i druge tehnološke uređaje i komponente iz svojih recipročnih carina, pokazuju nove smjernice američke Carine i granične službe.
Smjernice, objavljene u petak kasno navečer, dolaze nakon što je Trump ranije ovog mjeseca uveo carine od 145% na proizvode iz Kine, potez koji je prijetio da će uzeti danak tehnološkim divovima poput Applea, koji proizvodi iPhone i većinu svojih proizvoda u Kini.
Smjernice također uključuju izuzeća za druge elektroničke uređaje i komponente, uključujući poluvodiče, solarne ćelije, ravne TV zaslone, flash diskove i memorijske kartice.
Bijela kuća je u subotu rekla da su izuzeća napravljena jer Trump želi osigurati da tvrtke imaju vremena preseliti proizvodnju u SAD.
Zamjenik tajnika za tisak Bijele kuće Kush Desai rekao je u izjavi da je Trump “jasno dao do znanja da se Amerika ne može osloniti na Kinu u proizvodnji kritičnih tehnologija kao što su poluvodiči, čipovi, pametni telefoni i prijenosna računala”.
“Prema uputama predsjednika, te tvrtke žure da što prije prebace svoju proizvodnju u Sjedinjene Države”, rekao je Desai.
20 kategorija proizvoda navedenih u smjernicama CBP-a očito je izuzeto od carine od 125% koju je Trump uveo na kineski uvoz i osnovne carine od 10% na uvoz iz drugih zemalja. Carina od 20 posto na svu kinesku robu ostaje na snazi.
Pobjeda za velike tvrtke
Izuzeća su pobjeda za tehnološke tvrtke poput Applea, koji većinu svojih proizvoda proizvodi u Kini, piše CNBC. Zemlja proizvodi 80% iPada i više od polovice proizvedenih Mac računala, prema Evercore ISI.
“Ovo je scenarij iz snova za tehnološke investitore”, rekao je za CNBC Dan Ives, globalni voditelj tehnološkog istraživanja u tvrtki Wedbush Securities. ” isključivanje pametnih telefona i čipova je scenarij koji mijenja igru kada su u pitanju kineske carine.”
Dodao je da su carine bile “crni oblak nad tehnologijom od dana oslobođenja, jer niti jedan sektor neće biti više oštećen od velike tehnologije”.
“Mislim da su glavni izvršni direktori velikih tehnoloških kompanija u konačnici glasno govorili i da je Bijela kuća morala razumjeti i poslušati situaciju da bi ovo bio Armagedon za velike tehnološke tvrtke.”, rekao je Ives.