Subota, 19 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Trumpove carine prijete američkom tržištu videoigara

Industrija videoigara s velikim je očekivanjima ušla u 2025. godinu. Najavljeni su novi modeli konzola i povratak velikih naslova. Među njima se najviše ističe “Grand Theft Auto VI”, čije se izdanje iščekuje s velikim uzbuđenjem. Međutim, trgovinski zaokreti iz Washingtona mogli bi prekinuti taj zamah.

Nintendo povlači prednarudžbe za Switch 2

Trumpova administracija najavila je drastične carine na kineske proizvode, koje bi mogle iznositi i do 145%. Za razliku od drugih tehnoloških proizvoda, igraće konzole, igre i dodaci nisu izuzeti. Mnoge kompanije već godinama premještaju proizvodnju izvan Kine, ali Kina i dalje dominira u opskrbnom lancu.

Ove mjere mogle bi rezultirati povećanjem cijena, smanjenjem prodaje i stagnacijom tržišta. Nintendo je odmah reagirao nakon objave vijesti o carinama. Tvrtka je privremeno povukla prednarudžbe za Switch 2 u SAD-u, navodeći neizvjesnosti u vezi s carinskim režimom.

Switch 2 bi se i dalje trebao lansirati 5. lipnja, no njegova cijena mogla bi znatno porasti. Trenutna cijena od 449 dolara mogla bi narasti, ovisno o izvoru proizvodnje. Wedbush Securities procjenjuje dodatne troškove od 89 do čak 495 dolara.

Pad potrošnje i rast digitalnih izdanja igara

Kad carine dosegnu 20% ili više, kompanije ih više ne mogu same podnijeti. Trošak se prebacuje na kupce, upozorava Lewis Ward iz IDC-a. U takvim uvjetima, projekcije rasta tržišta postaju sve manje pouzdane.

Mat Piscatella iz Circane je početkom godine predviđao rast potrošnje od 4,8%. Danas više ne vjeruje u taj scenarij. Ističe da su izgledi za pad potrošnje sve realniji, i to u visokom jednoznamenkastom ili dvoznamenkastom postotku. Prognoze su sada opterećene tolikom neizvjesnošću da više ne ulijevaju povjerenje.

Jedan od mogućih načina prilagodbe tržišta su digitalna izdanja igara, koja ne podliježu carinama. Digitalne verzije su praktičnije i jeftinije, ali zahtijevaju veći prostor za pohranu. Osim toga, skuplje kolekcionarske verzije i dalje dolaze s fizičkim dodacima.

Free-to-play igre i stabilnost u drugim regijama

Free-to-play modeli poput “Fortnitea” i “Robloxa” mogli bi doživjeti porast popularnosti. No ni oni nisu otporni na povećanu štednju potrošača. Kad kupovna moć pada, trpe i mikrotransakcije, koje su temelj prihoda tih igara.

Zanimljivo je da carine ne utječu jednako na cijelo tržište. Konzole za izvoz u EU, Aziju, Afriku i Južnu Ameriku nisu obuhvaćene ovim mjerama. To bi moglo ublažiti globalni pad ako prodaja u tim regijama ostane stabilna.

Ipak, SAD ostaje najveće svjetsko tržište videoigara. Bilo kakav udarac američkom segmentu odražava se na globalne trendove i prihode. Industrija se već priprema za skupe prijelaze na novu generaciju konzola. To uključuje visoke troškove istraživanja, razvoja i marketinga.

Uvođenje novih carina u ovom trenutku moglo bi znatno umanjiti profitabilnost industrije. Sve se to događa u najosjetljivijoj fazi poslovnog ciklusa, kada su ulaganja najveća. Prema pisanju portala Poslovni puls, kompanije pokušavaju brzo reagirati, no neizvjesnost stvara veliki pritisak.

Ako se trend carina nastavi, industrija bi mogla izgubiti momentum upravo kad je trebala zasjati. Godina koja je trebala biti prekretnica, sada je pod znakom pitanja.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno