Tajvanski TSMC, najveći svjetski proizvođač čipova po narudžbi, u četvrtak je objavio poslovne rezultate za prvo tromjesečje 2025. TSMC je zabilježio neočekivano velik skok dobiti od 60 posto, iako prognoze za ostatak godine kompliciraju nepredvidive trgovinske mjere američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Čelnici kompanije su rekli da, usprkos rizicima koji proizlaze iz američkih carina, u TSMC nisu zasad primijetili nikakve promjene u ponašanju njihovih klijenata, te da očekuju su da će se dobri rezultati nastaviti zbog snažne potražnje za tehnologijom umjetne inteligencije. TSMC ne objavljuje podatke o svojim naručiteljima, ali poznato je da su najveći među njima američki Apple i nVidia.
S obzirom na te okolnosti, projekcije prihoda i kapitalnih ulaganja za ovu godinu nisu se mijenjale. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) je objavio neto dobit za razdoblje od siječnja do ožujka od 361 milijarde tajvanskih dolara (11,1 milijardi američkih dolara), u već četvrtom tromjesečju zaredom koje bilježi dvoznamenkasti rast dobiti. Rezultat je bio oko 2 posto veći od prognoze iz LSEG SmartEstimate ankete na koju je odgovorilo 18 analitičara.
TSMC-ov direktor financija Wendell Huang rekao je da se očekuje da će kapitalni izdaci ove godine biti između 38 i 42 milijarde američkih dolara. U drugom tromjesečju, od travnja do lipnja, očekuju se prihodi između 28,4 i 29,2 milijardi dolara, ili oko 30-40 posto više od 20,82 milijardi ostvarenih u istom razdoblju godinu dana ranije.
Pad prodaje u Kini, rast u SAD-u
U podatku koji možda ukazuje da su američke restrikcije na izvoz čipova u Kinu imale željeni učinak, TSMC je rekao da su prihodi iz Kine pali na 7 posto ukupne prodaje, u odnosu na 9 posto godinu ranije, dok tržište Sjeverne Amerike sada generira 77 posto prodaje, u odnosu na ranijih 69 posto.
Trumpove carine i prijetnje da će uvesti namete i na poluvodiče stvorile su mnogo nesigurnosti za globalnu industriju čipova, kao za TSMC. Kompanija je prošlog mjeseca najavila planove za ulaganje vrijedno 100 milijardi dolara za izgradnju pet novih tvornica u Americi, uz već obećanih 65 milijardi dolara za tri tvornice u Arizoni, od kojih je jedna već u funkciji.
TSMC-ovi planovi ključni su za američku industriju čipova, te bi se povećanjem proizvodnje u Americi mogao ublažiti velik rizik od ugroženosti opskrbnog lanca za klijente među kojima su i kompanije kao što su Qualcomm i AMD.
Kao i kod drugih proizvođača čipova, i dionice TSMC-a su ove godine pale, za više od 20 posto, zbog opće nesigurnosti glede trgovinske i carinske politike SAD-a. Nervoza ulagača oko ogromnih investicija u infrastrukturu za umjetnu inteligenciju, kao i konkurencija u vidu jeftinijih modela poput kineskog startupa DeepSeeka također su smanjili entuzijazam investitora.