Njemački vinari kažu da se predviđa da će ovogodišnja berba grožđa biti najniža od 2017. godine, s približno 7,9 milijuna hektolitara mošta koje je prognozirala grupa za lobiranje u industriji.
To bi bilo oko 10% manje od 10-godišnjeg prosjeka od 8,8 milijuna hektolitara i oko 9% manje nego 2023. Posljednji put slično nizak urod bio je 2017., sa 7,5 milijuna hektolitara, Njemački institut za vino u Bodenheimu rekao je u petak.
Vinska industrija koristi hektolitar kao standardnu mjeru. To je ekvivalentno 100 litara.
Kasni mraz, obilne padaline, tuča i vremenska kolebanja uvjetovali su velike razlike u količini ubranog grožđa, ovisno o području uzgoja i sorti grožđa.
Gubici na godišnjoj razini bili su posebno veliki u istočnoj rastućoj regiji Saskoj i Saale-Unstrutu u središtu Njemačke. Obje procjenjuju pad od oko 70%, prenosi Seebiz.
U poznatoj regiji Moselle, raširene oluje s tučom u svibnju toliko su pogodile prinose da se očekuje najmanja žetva u 50 godina. Procjenjuje se pad od 30 posto u odnosu na prošlu godinu.
Dvije najveće njemačke vinorodne regije, Rhine Hesse i Palatinate, odnosno Rheinhessen i Pfalz na njemačkom, uglavnom su izbjegle mraz. Rhine Hesse jedina je od 13 rastućih regija koja pokazuje blagi porast.
Od kišne godine očekuju se “vina bogata ekstraktom s izraženom mineralnošću”. A dugo razdoblje dozrijevanja pozitivno je utjecalo na razvoj arome bobičastog voća, smatraju stručnjaci.
Procjena Njemačkog instituta za vino temelji se na podacima Njemačke udruge vinogradara.