Europski parlament usvojio je Zakon o umjetnoj inteligenciji. Cilj Zakona je osigurati pouzdanost tehnologije, ali istovremeno i održati konkurentnost Europske unije u ovoj oblasti.
Obvezujućom mjerom, koja je dobila glas 523 zastupnika, bit će zabranjena i ograničena upotreba umjetne inteligencije. I to za niz praksi koje se smatraju neetičnim ili krše osnovna ljudska prava. Takve prakse su prepoznavanje emocija na radnom mjestu, klasifikacija pojedinaca po etničkoj i vjerskoj pripadnosti, seksualna orijentacija, društveno bodovanje ili prepoznavanje lica.
Za sadržaj kreiran pomoću umjetne inteligencije, morat će se naglasiti da je nastao ovom tehnologijom. Pored toga, kompanije koje koriste umjetnu inteligenciju morat će razviti svoje modele. Tako da ne generiraju nezakonit ili diskriminatorni sadržaj, prenosi Biznis.
Zakonom su određene četiri kategorije rizika od upotrebe umjetne inteligencije, od najrizičnijih u oblastima kao što su promet i zapošljavanje, do onih s minimalnim rizikom kao što su video igrice ili filteri za neželjenu poštu. Prema opasnostima, EU predviđa obujam nadzora i pravila koja se moraju poštovati.
Povjerenik EK Thierry Breton tijekom rasprave o zakonu rekao je da su pregovori o tom aktu najduži u povijesti Europske unije. U njima sudjelovalo je 350 organizacija.
Uspjeli smo pronaći ravnotežu između upravljanja rizikom i promocije inovacija.
Thierry Breton
Jedan od zastupnika Dragos Tudorache iz redova liberala naglasio je da se tim aktom osigurava „kontrola ljudi nad tehnologijom“. Ali je i upozorio da će umjetna inteligencija iz temelja promijeniti naša društva i da tu ima još puno posla.