Wimbledon Championship, je službeni naziv trećeg Grand Slam teniskog turinira sezone, koji se igra u Londonu. Ovo je 137 izdanje ovog natjecanja, a prvo je odigrano 1877. godine. Podsjećamo, Wimbledon se nije odigrao 2020. godine zbog pandemije COVID 19 i to je prvi put da je turnir odgođen od drugog svjetskog rata.
Wimbledon – nagrade u pojedinačnoj konkurenciji
U finalu turnira u ženskoj konkurenciji će se sastati Barbora Krejičkova i Jasmine Paolini. Pobjednica u pojedinačnoj konkurenciji će dobiti za nagradu tanjur od čistog srebra poznat kao “Venus Rosewater Dish” ili jednostavno “Rosewater Dish”. Promjera je oko 48 cm, a ukrašen je likovima iz mitologije. Zanimljivo, orginalni trofej ostaje u vlasništvu All England Cluba, preciznije u njihovom muzeju. Pobjednica će kući ponijeti repliku koja ima navedena imena svih prethodnih pobjednica. Od 1949. do 2006. replika je bila promjera 20 centimentara, a od 2007. replika je veličine promjera 34 centimetra. Pobjednica u pojedinačnoj konkurenciji će postati i bogatija za 3,2 milijuna eura. Prema navodima organizatora ovogodišnji Wimbledon pobjednicima nudi 15% veću nagradu u usporedbi s prethodnom godinom. Ni drugoplasirana tenisačica ne smije biti nezadovoljna jer će London napustiti bogatija za 1,7 milijuna eura.
U muškom finalu na All England Clubu imamo sudar generacija. Tridesetsedmogodišnji srpski tenisač Novak Đoković će pokušati osvojiti osmi naslov, a na putu mu stoji dvadesetjednogodišnji Carlos Alcaraz, ujedno i branitelj naslova. Pobjednik u pojedinačnoj konkurenciji za muškarce dobiva srebrni pozlaćeni pehar visine oko 47 cm i promjera oko 19 cm. Trofej je ukrašen raznim simbolima, uključujući minijaturni zlatni ananas. Zanimljivo je kako nitko ne zna kako je baš ananas dospio na trofej. Trofej se dodjeljuje od 1887. godine i nosi natpis: “All England Lawn Tennis Club Single Handed Championship of the World”. Stvarni trofej ostaje u vlasništvu All England Cluba u njihovom muzeju. Pobjednik dobiva repliku pehara visine 34 centimetra, a na kojoj su navedena imena svih dosadašnjih pobjednika. Što se tiče novčanih nagrada, jednake su kao u konkurenciji žena. Podsjećamo, Wimbledon od 2007. godine podjednako nagrađuje natjecateljice i natjecatelje.
Sponzori
Kada su u pitanju sami sponzori, do sada ste primjetili da su organizatori na Wimbledon-u i u tom segmentu izuzetno tradicionalni. Tijekom turnira se ne koriste LED reklamni panoi ili druge moderne oglašivačke strategije. Kao partneri su prihvatljivi isključivo kao neophodni za održavanje samog turnira, te kompanije koje povećavaju kvalitete usluge. Pogledajmo tko su partneri Wimbledona.
Rolex je tu kao službeni mjerač vremena i odgovoran kako bi sve bilo tradicionalno u minutu točno. Naravno ukoliko sve ne pokvari kiša.
Sportski sponzor koji mogućava loptice je Slazenger. Radi se o Britanskoj sportskoj marki, koja je dio Frasers Grupe. Kao što se može zamisliti, tijekom natjecanja koristi se jako puno teniskih loptica. Tijekom jednog turnira u Wimbledonu koristi se nevjerojatnih 54 000 loptica. Teniske loptice se mijenjaju nakon sedam do devet game-ova. Žele se osigurati optimalni uvjeti za igru. Kada nisu u upotrebi, loptice se stavljaju u hladnjak kako bi se održala njihova kvaliteta. Zanimljivo, obožavatelji koji posjećuju Wimbledon mogu posjetiti kiosk s rabljenim “umirovljenim” lopticama u trgovini Southern Village kako bi ih kupili kao suvenir. Za ostatak teniske opreme, poput tenisica, teniskih reketa i torba brigu vodi francuska kompanija Babolat.
Ralph Lauren je zadužen za odjevne kombinacije svih službenih osoba na turniru.
Pored kiše, koja je neizbježna na Wimledonu, često zna biti i jako vruće. Stoga su se organizatori pobrinuli da svaki gledatelj dobije napitak koji će upotpuniti gledanje turnira uživo. Službena voda turnira je Evian, francuski proizvođač vode. Ukoliko poželite popiti dobar espresso, organizatori su napravili partnerstvo s Lavazza, talijanskim proizvođačem kave iz blizine Torina.
Ljubiteljima piva na raspolaganju je Stella Artois, belgijski proizvođač piva koji posjetiteljima nudi svoj pilsner s tradicionalnih 5,2 posto alkohola. Za one nešto zahtjevnije organizatori su osigurali i šampanjac. Na Wimbledon-u ćete moći popiti šampanjac četvrtog najstarijeg proizvođača na svijetu s tradicijom od davne 1760. godine. Poslužen će Vam biti Lanson.
Pored šampanjca partner Wimbledon-a je i Pimm’s. Radi se o Gin-u na bazi voća. To je neka vrsta Gin koktela s narančom i začinima.
Ukoliko trebate prijevoz gusto prometnim londonskim ulicama, organizator je omogućio njaveći mogući komfor zahvaljujući partneru Jaguar Land Rover-u. u sam London će vas dovesti zrakoplovna kompanija Emirates, koja je također partner turnira.
Za informatičku tehnologiju je zadužen tehnološki div sa sjedištem u New Yorku, SAD – IBM. Sva komunikacija ide preko Vodafone-a, koji je osigurao adekvatnu pokrivenost najbržom 5G mrežom.
American Express je kompanija sa sjedištem u SAD, a službeni je partner za transakcije na turniru. Službena banka turnira je Barclays.
Znate li kako ptice ne ometaju održavanje Wimbledon-a?
Ovo organizatori mogu zahvaliti sokolu Rufusu. Na Wimbledonu “radi” već oko 15 godina. U posljednje vrijeme pridružili su mu se i drugi članovi njegovog stada. Svaki dan tijekom turnira, Rufus je u misiji da kruži nebom iznad Wimbledona i plaši golubove. Da stvari budu dojmljivije, on ih zapravo otjera bez da ih povrijedi.
Davne 2012. godine, Rufus je ukraden iz stražnjeg dijela automobila njegovog vlasnika. Ipak, tri dana nakon nestanka, Rufus je pronađen na Wimbledon Commonu, gotovo neozlijeđen sa samo manjom povredom noge. Rufus se može pohvaliti vjernim pratiteljima na društvenim mrežama X & Instagram.
Jagode sa šlagom
Wimbledonski kompleks sadrži brojne restorane i štandove s hranom. Ipak, turnir je poznat po kultnom jelu, jagode sa šlagom. Zapravo, jagode i šlag su postale kao zaštitni znak ovog događaja. Procjenjuje se da se svake godine tijekom turnira konzumira oko 50.000 kilograma jagoda i 14.900 litara šlaga, čime se nahrani publika Wimbledon kompeksu.
Autor: Uredništvo financa.ba. Prilikom preuzimanja obvezno navesti izravni link na članak.