Njemačko Ministarstvo gospodarstva nedavno je izdalo naredbu LNG terminalima na obali Sjevernog mora da ne primaju ukapljeni plin iz Rusije. Ovo postavlja pitanje: je li to bila praksa do sada, unatoč sankcijama? Iako Nijemci formalno nisu uvozili ruski plin, izvještaji sugeriraju da bi moglo biti bilo kakvih odstupanja. Ministarstvo gospodarstva, međutim, tvrdi da nije bilo takvih isporuka.
Njemačka vlada, koja se nedavno raspala, može se pohvaliti time što je izgradila infrastrukturu za ukapljeni plin i izbjegla nestašice. Nakon početka rata u Ukrajini, zabranjen je uvoz ukapljenog plina iz Rusije. Prema informacijama Financial Timesa, Ministarstvo gospodarstva je navodno poslalo dokument operaterima njemačkih LNG terminala. Time im je naloženo da zaustave prihvat ruskog LNG-a. No, glasnogovornik Ministarstva odbio je komentirati ove tvrdnje, a Savezna mrežna agencija nije dala nikakve informacije o tome.
Za upravljanje LNG terminalima u Njemačkoj odgovorna je tvrtka Deutsche Energy Terminal (DET). Ona vodi četiri ključna terminala na Sjevernom moru. Na upit o primanju navodnog naloga, DET je odgovorila da iz pravnih razloga ne može komentirati takve informacije. Ovaj odgovor izaziva sumnje i dovodi do spekulacija, jer je DET savezna njemačka tvrtka, odgovorna za iskrcavanje plina. Ako je ruski LNG bio prisutan u njemačkoj mreži, to znači da je bio naručen i kupljen od strane nekih firmi, poput SEFE Energy GmbH, koja je nacionalizirana nakon ruske invazije, zaključuje Seebiz.
Deutsche Energy Terminal i pravna nejasnoća oko ruskog LNG-a
SEFE Energy GmbH, bivša Wingas, sada je pod kontrolom Njemačke, ali još uvijek nije potvrđeno da je ova tvrtka naručivala ruski LNG. Tranzit ruskog LNG-a kroz Njemačku mogla bi biti moguća opcija. Ruski plin bi mogao biti istovaren u Njemačkoj, a zatim preusmjeren u druge europske zemlje kao što su Belgija, Španjolska i Francuska. Iako Savezna mrežna agencija nije mogla potvrditi takav tranzit, istaknula je da je mogućnost prolaska ruskog plina kroz Njemačku zamisliva.
Ministarstvo gospodarstva jasno tvrdi da Njemačka ne uvozi ruski plin i da to neće biti dozvoljeno preko njihovih LNG terminala. Međutim, situacija nije potpuno transparentna, jer se mogu dogoditi izuzeci poput tranzita plina ili isporuka koje prolaze kroz druge zemlje. Za dodatnu jasnoću, kontaktirani su u Bruxellesu, gdje se spominje da je ruski LNG u listopadu 2024. činio oko 16% ukupnog LNG-a uvezenog u Europsku uniju.
Novi 14. paket sankcija EU-a uključuje zabranu pretovara ruskog LNG-a u europskim lukama, što bi trebalo spriječiti bilo kakve isporuke prema trećim zemljama. Ove sankcije trebaju biti provedene do kraja ožujka 2025. godine. Prema ovim sankcijama, Rusija bi mogla biti potpuno isključena iz europske energetske mreže.
Iako je jasno da sankcije protiv ruskog plina postaju oštrije na razini EU-a, nedostatak transparentnosti u Njemačkoj samo povećava sumnje. Bez jedinstvenog zakona za sve zemlje EU-a, situacija ostaje nejasna. Ukoliko bi sankcije bile jasnije, poput zabrane svih isporuka ruskog plina, spekulacije bi bile manje, a Njemačka bi mogla ponuditi veću transparentnost u vezi s uvozom ruskog LNG-a.