Zbog sve učestalijeg burnout sindroma, želje za novim iskustvima i boljim balansom između posla i privatnog života, zaposlenici sve više traže poslove u kompanijama koje nude duža, eventualno plaćena odsustva s posla. Kao što su godišnji odmori ili slobodne godine, navodi istraživanje britanskog instituta CMI.
Prema rezultatima istraživanja koje je sumirao britanski The Guardian, 53 posto organizacija nudi mogućnost dužeg odsustva sa posla. A 29 posto menadžera je odgovorilo da to uopće nije problem, prenosi Biznis.
U javnom sektoru i humanitarnim organizacijama mogućnost dužeg odsustva potvrdilo je 62 posto intervjuiranih rukovoditelja. A u privatnom sektoru 44 posto.
Istraživači primjećuju da duže odsustvo s posla povećava zadovoljstvo zaposlenika. Također doprinosi njihovom zadržavanju u postojećim organizacijama i kompanijama.
Ova vrsta odsustva traje nekoliko tjedana, ali može trajati i više od godinu dana. Često je povezana s putovanjima po svijetu. Što je važan cilj milenijalaca, ili želja za novim iskustvima i vještinama i znanjima.
Zaposlenici ovo vrijeme koriste ne samo za pasivan odmor, već i za istraživanje raznih profesionalnih ciljeva i mogućnosti. A neke kompanije su to već prepoznale i trude se zadržati kreativne i kvalitetne zaposlenike koji su izgorjeli od previše posla.
Tehnološki gigant Microsoft je među kompanijama koje svojim zaposlenima, koji su kod njih zaposleni više od deset godina, nude duže plaćeno odsustvo, ukupno osam tjedana.