Dionice Sony Grupe zabilježile su rast od preko 2% u srijedu tijekom nestabilnog trgovinskog dana na burzi. Rast cijene potaknut je objavom o otkupu dionica u vrijednosti 250 milijardi jena, odnosno 1,7 milijardi dolara. Uz to, Sony je objavio kvartalne rezultate koji su nadmašili očekivanja analitičara.
Rezultati bolji od očekivanih
Operativna dobit za zadnji kvartal fiskalne godine iznosila je 203,6 milijardi jena, čime je nadmašena prosječna prognoza analitičara LSEG-a koja je iznosila 192,2 milijarde jena. Iako su rezultati bolji od očekivanih, u odnosu na isto razdoblje prethodne godine dobit je ipak smanjena za 11%.
Kao dio izvješća o poslovanju, Sony je najavio otkup vlastitih dionica, čime nastoji povećati povjerenje ulagača i vrijednost za dioničare. Tvrtka je istovremeno najavila djelomično izdvajanje svoje financijske jedinice, što će uključivati distribuciju više od 80% redovnih dionica novonastale jedinice dioničarima.
Sony planira da se financijski ogranak samostalno kotira na burzi već ove godine, a u računovodstvenim izvješćima tvrtke bit će klasificiran kao obustavljeno poslovanje od tekućeg tromjesečja. Ovaj strateški potez omogućit će veću transparentnost i fokus unutar pojedinih sektora poslovanja.
Prognoze za tekuću godinu skromne
Unatoč pozitivnim kratkoročnim vijestima, prognoze za tekuću fiskalnu godinu ostaju skromne. Sony očekuje porast operativne dobiti od svega 0,3%, što bi iznosilo 1,28 bilijuna jena. Takva projekcija zaostaje za tržišnim očekivanjima, budući da analitičari predviđaju 1,39 bilijuna jena dobiti.
Tvrtka je upozorila da bi na rezultate mogla negativno utjecati carinska opterećenja u iznosu od 100 milijardi jena, koja su posljedica trgovinskih napetosti s Amerikom. Ipak, iz Sonyja poručuju da ta procjena ne uključuje nedavni trgovinski sporazum između SAD-a i Kine postignut 12. svibnja, što bi moglo ublažiti negativne učinke.
Sony je tijekom desetljeća proširio svoje poslovanje s početnih proizvoda potrošačke elektronike, poput slavnog Walkmana, prema industrijama filma, glazbe i videoigara. Danas je poznat i po uspješnim serijama proizvoda poput PlayStation konzola, koje čine važan dio ukupnog prihoda.
Očekuje se da će iduće tromjesečje pokazati prave učinke najavljenih strateških promjena unutar grupacije, prenosi Seebiz.
Unatoč izazovima u globalnom okruženju, Sony ostaje među najutjecajnijim japanskim multinacionalnim korporacijama, s kontinuiranim ulaganjima u nove sektore i tehnologije.