Ponedjeljak, 7 travnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Zašto se tehnološki divovi uvelike klade na nuklearnu energiju?

Podatkovni centri koji pokreću umjetnu inteligenciju i računalstvo u oblaku guraju potražnju za energijom i proizvodnju do novih granica. Globalna bi se potrošnja električne energije mogla povećati za čak 75% do 2050., prema američkom Ministarstvu energetike. A ambicije tehnološke industrije vezane uz umjetnu inteligenciju potaknule su veći dio porasta.

Podatkovni centri koji pokreću AI i računalstvo u oblaku uskoro bi mogli narasti toliko da bi mogli koristiti više električne energije nego cijeli gradovi.

Dok vodeći u utrci umjetne inteligencije guraju daljnji tehnološki napredak i implementaciju, mnogi smatraju da su njihove energetske potrebe sve više u suprotnosti s njihovim ciljevima održivosti.

“Novi podatkovni centar koji treba istu količinu električne energije kao, recimo, Chicago, ne može tek tako izgraditi svoj izlaz iz problema osim ako ne razumije svoje potrebe za električnom energijom”, rekao je Mark Nelson, izvršni direktor Radiant Energy Group. “Te potrebe za snagom. Stabilno, izravno, 100% snage, 24 sata dnevno, 365″, dodao je.

Održivija i učinkovitija

Nakon godina fokusiranja na obnovljive izvore energije, velike tehnološke tvrtke sada se okreću nuklearnoj energiji zbog njene sposobnosti da osigura ogromnu energiju na učinkovitiji i održiviji način.

Google, Amazon, Microsoft i Meta među najprepoznatljivijim su imenima koja istražuju ili ulažu u projekte nuklearne energije. Potaknuti energetskim zahtjevima njihovih podatkovnih centara i AI modela, njihove najave označavaju početak trenda u cijeloj industriji. piše CNBC.

“Ono što vidimo je da nuklearna energija ima puno prednosti”, rekao je Michael Terrell, viši direktor za energiju i klimu u Googleu. “To je izvor električne energije bez ugljika. To je izvor električne energije koji može biti uvijek uključen i raditi cijelo vrijeme. I pruža golem ekonomski učinak.”

Nakon što je nuklearna energija uglavnom otpisana u prošlosti zbog široko rasprostranjenih strahova od taljenja i sigurnosnih rizika – i dezinformacija koje su dramatizirale te zabrinutosti – stručnjaci hvale nedavna tehnološka ulaganja kao početak “nuklearnog oživljavanja” koje bi moglo ubrzati energetsku transformaciju širom svijeta.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno