“Većina poslovnih savjetnika reći će da je pisanje poslovnog plana prvi korak za pokretanje vlastitog posla. Vjerujem da je bolji prvi korak napraviti samoanalizu – kroz 10 načela – svojih stvarnih pokretača, snaga i pretpostavki prije nego što se tome posvetite”, piše Martin Zwilling za Inc. Kao rezultat toga, možete prilagoditi svoj plan ili odlučiti da vođenje vlastitog posla nije san kakav ste mislili da bi mogao biti.
Na primjer, ako na pokretanje posla gledate kao na rješenje za brzo bogaćenje, ili pokušavate pobjeći od šefa, ili mrzite riskirati, vjerojatno vam nije potreban stres pisanja i pokušaja prodaje poslovnog plana. U tim slučajevima je možda bolje tražiti druge alternative. Razmotrite sljedećih 10 načela i kako se ona odnose na vas:
1. Najprije identificirajte svoju strast i navedite alternative kako do toga doći.
Za izumitelja je proizvod sve, a upravljanje novčanim tokovima u poslovanju može biti dio koji najmanje zadovoljava. Rad za dobro financiranu postojeću tvrtku ili bavljenje svojim snom iz hobija može biti put za više zadovoljstva i produktivnosti. Ne možete stvarno uspjeti u životu ako niste sretni.
2. Procijenite svoje resurse kao i izvore financiranja.
Možda sanjate o razvoju nove tehnologije silicijskih čipova, ali malo istraživanja trebalo bi vam reći da većina disruptivnih rješenja zahtijeva milijarde ulaganja i više vremena nego što si možete priuštiti. Možda biste trebali pronaći zadovoljavajući izazov koji je pristupačniji i manje bolan.
3. Vodite se svojim snagama i interesima, a ne pričama iz druge ruke.
Ljudi vam brzo ukažu na lake prilike, ali zvučati privlačno i biti privlačan dvije su različite stvari. Vjerujte svojim uvidima, a ako budete morali tražiti poslovne ideje od drugih, preporuka je da ostanete tu gdje jeste dok ne budete sigurni u svoju ideju i rješenje.
4. Procijenite je li vaša željena prilika nova ili stara.
Ako prilika postoji već duže vrijeme, onda je vjerojatno već mnogo puta iskorištena, s lošim rezultatima. Preporuka je da potražite nove ili nove prilike na novim tržištima. Vrijeme je ključno u poslovanju, stoga brzo reagiranje s rješenjem uvijek poboljšava vaše izglede.
5. Kalibrirajte svoju sposobnost da se izdignete iznad konkurenata i kopija.
U poslu će uvijek postojati netko s više novca, boljom lokacijom ili više resursa, spreman preuzeti vašu ideju i istisnuti vas. Trebate intelektualno vlasništvo, poput patenta, poslovne tajne ili stručnog znanja o procesu, koje će biti prepreka koju možete obraniti.
6. Procijenite svoje veze, kako društvene mreže tako i financijske.
Ako nemate sljedbenike na društvenim mrežama, veze s influencerima ili poslovnim savjetnicima, malo je vjerojatno da ćete dobiti podršku za novi poslovni plan. Važnije od poslovnog plana može biti rano umrežavanje, web stranica i blog te izgradnja odnosa s ključnim stručnjacima u industriji.
7. Testirajte prototip rješenja prije izrade poslovnog plana.
Uspješne tvrtke izgrađene su oko rješenja koja rade, imaju tržište i koja su skalabilna. Mnogi poslovni planovi koje vidim izgrađeni su oko sna, s idealističkim troškovima, maržama i potražnjom kupaca. Ublažite svoju strast povratnim informacijama o minimalno održivom proizvodu prije nego što se obvežete.
8. Provjerite svoju toleranciju na rizik, neizvjesnost i promjene.
Pokretanje i razvoj poslovanja zahtijeva da se osjećate ugodno, čak i uzbuđeno, pred izazovima nepoznatog. Ako poslovni plan vidite kao način uklanjanja neizvjesnosti, onda ga ne biste trebali izraditi jer će gotovo odmah zastarjeti. Svaki posao je rad u tijeku.
9. Razmislite o potrebi za stjecanjem potrebnih vještina koje nedostaju.
Svako uspješno poslovanje zahtijeva fokus na pružanje rješenja, upravljanje poslovanjem i korisničku službu. Moguće je surađivati s drugima kako biste nadopunili svoje vještine, ali razmislite o tome da sada odvojite vrijeme za stjecanje iskustva u tim područjima ili daljnje obrazovanje prije nego što započnete s planom.
10. Testirajte svoju fizičku, mentalnu i emocionalnu stabilnost za putovanje.
Kreatori novih poslova često poraze sami sebe zanemarujući svoje fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Morate biti uvjereni da možete izdržati mentalni i emocionalni stres, pronaći vremena za obitelj i pronaći ravnotežu između društvenih i fizičkih aktivnosti koje nisu povezane s radom.
U stvarnosti, poslovni plan treba biti odraz ispunjenosti ovdje navedenih načela i pretpostavki za vašu situaciju, kao i za njihovo priopćavanje investitorima, vašem timu i drugim učesnicima. Razmišljanje o poslovnom planu i kreiranje istoga, najbolje je, ako je moguće, da uradite sami, a ne neka treća stručna strana. Pokretanje i vođenje poduzeća vrlo je osobna stvar, stoga budite spremni.