Četvrtak, 21 studenoga, 2024
spot_img

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

3 koraka da vaš strah pretvorite u moćan alat vodstva

Nitko nije imun na strah. Strah vas tjera da oklijevate. Može stati na put vašem uspjehu kao vođe, posebno kada ostane neispitan i dopušteno mu je da usmjerava vaše ponašanje.

Strah je izraz vašeg instinkta za preživljavanje. To je prirodni odgovor na fizičku i emocionalnu opasnost i oblik samoodržanja koji vas sprječava da izađete iz svoje zone komfora u situaciju koju vaš mozak doživljava kao potencijalno opasnu.

Strah se može pokrenuti bez upozorenja ili vas zaustavlja u vašem naumu i tjera vas da se nosite s njim ili vas uzrokuje da oklijevate poput trepćućeg žutog svjetla upozorenja. Osobne nesigurnosti, prošla iskustva ili prethodna trauma potiču mnoge strahove. Kada pokušavate ignorirati strahove s kojima biste se trebali suočiti, ili izbjegavate suočavanje s tim teškim, ali ključnim situacijama ili ste reaktivniji i djelujete kao iracionalni, frustrirani ili ljuti.

Da biste bili bolji vođa, morate naučiti raditi sa svojim strahovima umjesto da ih ignorirate ili minimizirate. Najbolji pristup je procijeniti situaciju, razumjeti svoje strahove i zatim odlučiti kako dalje.

Procijenite situaciju

Svrha ove procjene je pomoći vam da steknete neku perspektivu kako biste jasnije vidjeli situaciju. Započnite sastavljanjem popisa činjenica o vašoj situaciji. Zatim navedite svoje emocije.

Izrada ovih popisa bez prosuđivanja dat će vam neku perspektivu o situaciji i kako se osjećate u vezi s njom — to će vam dati određenu distancu tako da možete izabrati kako nastaviti.

Shvatite svoj strah

Sada kada imate realnu procjenu situacije, odvojite malo vremena da shvatite svoju reakciju. U redu je ako u početku niste sigurni u razlog ili logiku svog straha. Postavljajući si ova pitanja, puno ćete bolje razumjeti svoje strahove.

  • Čega se bojite? Kakvog se ishoda pribojavate? Ne možete se suočiti sa svojim strahovima ako ih ne možete imenovati. Zapamtite da vaša povijest ne diktira vašu budućnost. Pogledajte činjenice da vidite što, ako išta, razlikuje trenutnu situaciju od prošlosti. Što biste mogli učiniti drugačije da osigurate drugačiji ishod? Kako ste evoluirali od onoga što ste bili u prošlosti?
  • Proizlazi li vaš strah iz nedostatka samopouzdanja? Ako da, možete li identificirati jednu malu radnju koju biste mogli poduzeti da izgradite svoje samopouzdanje? Kako se možete ohrabriti? Koje riječi ili ponašanja možete prihvatiti kako biste mogli biti sam svoj trener?
  • Jeste li usredotočeni na najgori mogući scenarij? Razumljivo, naš um stvara više otpora i straha kada se usredotočimo na stvari koje mogu poći po zlu. Uplašeni um stvara priče temeljene na iskrivljavanju, a ne na činjenicama. Ako ste zapeli u petlji najgorih scenarija, proglasite svoje razmišljanje beskorisnim i pogledajte činjenice. Pokušajte razmisliti o jednom ili više mogućih pozitivnih ishoda. Promijenite priču.

Jednom kada shvatite čega se bojite i odakle je taj strah došao, te informacije možete koristiti kao pomoć pri donošenju odluke što dalje učiniti.

Odlučite kako postupiti

Niti jedna formula vam neće reći na koje strahove trebate obratiti pažnju, a koje biste trebali pokušati prevladati. Ako vas neka situacija pokrene, odluka o tome kako postupiti može biti posebno teška. Ali ako možete prepoznati strah, možete ograničiti njegove učinke. Duboko udahnite i dajte si vremena da se smirite prije nego što odlučite što dalje, a zatim slijedite ove smjernice:

  • Zapamtite da su neki strahovi opravdani. Vaši strahovi mogu biti opravdani, pa bi možda bilo ispravno ne poduzimati ništa (barem zasad). Poštujte svoje osjećaje i poštujte svoju odluku bez osuđivanja. Ako se nešto promijeni, možete ponovno procijeniti u budućnosti.
  • Razgovarajte o tome. Ako niste sigurni kako dalje, pokušajte razgovarati s nekim čije mišljenje cijenite. Iznesite činjenice, izrazite svoje brige, a zatim ih zamolite da vam provjere stvarnost.Neka vam pomognu da donesete konačnu odluku.
  • Progurajte se kroz strah. Ako ste spremni suočiti se sa svojim strahovima, razmislite o tome kako možete udobno započeti proces. Mali uspjesi su važni. Započnite s najmanje uznemirujućim čimbenikom kako biste stvorili mali pomak.
  • Pronađite svoju veću sliku. Prepoznajte stvari koje su vam važnije od vašeg straha i upotrijebite to da ih progurate. Možda su to ljudi s kojima radite svaki dan ili vaš ponos što ste dobar menadžer. Iskoristite to kao svoju motivaciju.

Sve su nas sputavali naši strahovi — i naši bi nas strahovi mogli sputavati u budućnosti. Ali ne moraju nas imobilizirati. Ako procijenimo situaciju, odvojimo vrijeme da razumijemo svoje strahove i povežemo se sa svojom širom slikom, možemo odlučiti kako nastaviti i izrasti u vođe kakvi želimo biti.

Što je najvažnije, vaši strahovi ne moraju diktirati vaše ponašanje. Ako slijedite gore navedeni proces, shvatit ćete koje strahove možete nadvladati, a koji služe kao trepćuća žuta upozorenja na koja biste trebali obratiti pozornost. Što ste bolji u upravljanju svojim strahovima, to ćete moći bolje podržati svoj tim dok se oni sami nose sa svojim strahovima.

Izvor: Inc.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno