Srijeda, 14 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Roche ulaže 283 milijuna dolara u proizvodnju biofarmaceutika u Šangaju

Švicarska farmaceutska tvrtka Roche planira značajno ulaganje u kinesku biofarmaceutsku industriju. Kompanija je najavila da će uložiti 2,04 milijarde juana (oko 283 milijuna dolara) u izgradnju novog proizvodnog pogona u Šangaju. Projekt će biti smješten u Zhangjiang visokotehnološkom parku, u okrugu Pudong.

Tvornica za proizvodnju bioloških lijekova

Nova tvornica zauzimat će površinu od oko 35.300 četvornih metara i bit će specijalizirana za proizvodnju bioloških lijekova. Fokus će biti na Vabysmi, bispecifičnom antitijelu koje se koristi u liječenju očnih bolesti, odgovarajući na sve veću potražnju u Kini.

Izgradnja objekta trebala bi završiti 2029. godine, a pokretanje proizvodnje očekuje se dvije godine kasnije, 2031. godine. Roche navodi da će investicija ojačati cijeli lanac vrijednosti tvrtke u Kini te omogućiti bolju dostupnost lijekova na lokalnom tržištu.

Ovaj potez predstavlja još jedan korak u strategiji lokalizacije proizvodnje i poslovanja u Kini, jednom od ključnih tržišta tvrtke. Tvrtka također planira dodatno ojačati kapacitete lokalne proizvodnje kako bi poboljšala opskrbu i smanjila ovisnost o globalnim lancima.

Lokacija ima strateški značaj

Vivian Bian, izvršna direktorica Roche Pharma China, izjavila je da nova lokacija ima strateški značaj za budući razvoj tvrtke u Kini. Naglasila je da Roche ostaje predan kineskom tržištu, ističući važnost ulaganja u lokalnu proizvodnju inovativnih lijekova.

Lokalne vlasti pozdravile su Rocheovu odluku. Su Lai, zamjenik gradonačelnika Pudonga, ulaganje je opisao kao vizionarsko i dugoročno korisno. Prema njegovim riječima, investicija će pomoći u stabilizaciji opskrbnih lanaca, smanjenju troškova i poticanju tržišne ekspanzije.

Tvrtka Roche ističe kako će i u budućnosti nastaviti s lokalizacijom inovativne proizvodnje, doprinoseći održivom razvoju kineske biofarmaceutske industrije. Ova investicija u Šangaju samo je dio šireg trenda interesa globalnih farmaceutskih kompanija za kinesko tržište.

AstraZeneca ulaže u Peking

Primjeri tog trenda uključuju i britanski AstraZeneca, koji je u ožujku najavio ulaganje 2,5 milijardi dolara u razvojni centar u Pekingu. Novi centar, drugi takav u Kini, bit će opremljen AI laboratorijem i odjelom za znanost o podacima, a bavit će se ranim istraživanjem i razvojem lijekova.

Sličan potez napravio je i američki Eli Lilly, koji je također u ožujku pokrenuo Lilly Gateway Labs u Pekingu. Riječ je o prvoj zajedničkoj istraživačkoj platformi kompanije izvan Sjedinjenih Američkih Država, usmjerenoj na suradnju s kineskim inovatorima.

Predsjednik Eli Lillyja, David A. Ricks, istaknuo je da kineski biofarmaceutski sektor raste izuzetno dinamično i postaje sve konkurentniji. Kao ključne prednosti naveo je kvalitetne medicinske ustanove i okruženje poticajno za razvoj biotehnoloških startupa.

Kina sve više postaje globalno središte za farmaceutsku proizvodnju i inovacije, a interes međunarodnih kompanija neprestano raste. Biznis navodi da ulaganja poput ovih pokazuju povjerenje u potencijal kineskog zdravstvenog sektora i njegovu važnost u globalnoj opskrbi.

Kroz ovakve inicijative, Kina učvršćuje svoju poziciju kao ključni akter u biofarmaceutskoj industriji, privlačeći investicije i stručnjake iz cijelog svijeta.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno