Ponedjeljak, 26 svibnja, 2025

Zadnje objave

Možda vam se sviđa

Fraze u poslovnim e-mailovima koje skrivaju pasivnu agresiju

Pasivna agresija u poslovnim e-mailovima danas je postala prava umjetnost. Iza naizgled ljubaznih rečenica često se skriva nezadovoljstvo, frustracija ili kritika. Sve se to, naravno, servira u tonu formalne uljudnosti. Upravo je na tu temu provedeno zanimljivo istraživanje koje otkriva koje poslovne fraze najviše iritiraju primatelje.

Analiza i ocjena najiritantnijih poslovnih fraza uz pomoć umjetne inteligencije

Tvrtka LegalBison koristila je umjetnu inteligenciju i ljudsku analizu kako bi sastavila listu deset najiritantnijih poslovnih fraza. AI model ChatGPT poslužio je kao alat za klasifikaciju izraza prikupljenih iz poslovnih članaka i komunikacija. Svaka fraza ocijenjena je na temelju četiri kriterija: površinska pristojnost, prikrivena frustracija, neizravna kritika i dinamika moći.

Na vrhu liste našla se fraza “per my last e-mail”, koja je dobila ocjenu 9,5 od 10. Iako djeluje kao referenca na prethodnu poruku, zapravo znači “nisi pročitao što sam ti već poslao”. Riječ je o najpasivno-agresivnijem izrazu u poslovnoj korespondenciji.

Drugo mjesto pripalo je rečenici “just circling back”, s ocjenom 9,4. U prijevodu, ona znači “još uvijek čekam tvoj odgovor” i šalje poruku o ignoriranju. Treće mjesto zauzima fraza “as previously mentioned”, koja uz ocjenu 9,2 poručuje “koliko puta to moram ponavljati”.

Među prvih pet našle su se i fraze “please advise” te “thanks in advance”. Prva nosi poruku “molim te, obavi svoj dio posla”, dok druga suptilno naređuje “uradi to, bez odgode”. Oboje su česti izrazi u e-mailovima, a rijetko kad ostavljaju dobar dojam.

U nastavku popisa nalaze se i izrazi koji počinju kao učtiv uvod, ali kriju oštru poruku. Fraza “not sure if you saw my last e-mail” zapravo znači “postoji li netko na toj adresi?”, a “with all due respect” vrlo često služi kao uvod u kritiku bez pokrića.

Nadalje, fraza “let me clarify” često znači “ništa nisi shvatio”, iako zvuči kao pomoć. “Hope this finds you well” predstavlja klasičan početak maila, ali mnogima zvuči kao lažna briga uoči zahtjeva. Izraz “moving forward”, iako upućuje na progres, nerijetko podrazumijeva prekid dosadašnjih postupaka.

Puna tablica sadrži deset najčešće korištenih fraza, njihove ocjene te što se stvarno njima poručuje:
#FrazaOcjenaPravo značenje
1“Per my last e-mail”9.5“Nisi pročitao što sam ti već napisao”
2“Just circling back”9.4“Ne ignoriraj me”
3“As previously mentioned”9.2“Koliko puta ti treba objasniti…”
4“Please advise”8.9“Radi malo svoj posao i odgovori”
5“Thanks in advance”8.5“Uradi to”
6“Not sure if you saw my last e-mail”8.2“Radiš li svoj posao?”
7“With all due respect”8.0“Nemaš pojma”
8“Let me clarify”7.9“Ništa ne razumiješ…”
9“Hope this finds you well”7.5“Sad ću ti reći što te ide”
10“Moving forward”7.2“Prestani raditi što radiš”

Iako sve ove fraze djeluju kao dio standardne poslovne komunikacije, one mogu narušiti odnose među kolegama. Kad se koriste učestalo i bez osjetljivosti prema kontekstu, komunikacija postaje hladna i neprijateljska, iako zadržava formu pristojnosti.

Prema pisanju Buga, upravo su ovakve naizgled bezazlene fraze u poslovnom okruženju prepoznate kao glavni izvor napetosti. U digitalnom dobu, kada se većina poslovne komunikacije odvija pisanim putem, ton poruke postaje presudan.

Za kraj, iako je svrha ovih izraza održati profesionalnost, često se pretvore u oružje pasivne agresije. Tablica može poslužiti kao koristan podsjetnik, ali i kao alat za prepoznavanje i izbjegavanje nesvjesne iritacije u poslovnim e-mailovima.

Prijavite se na naš Newsletter

Popularno