Ruski bruto domaći proizvod (BDP) 26. ožujka, mjesec dana nakon početka vojne intervencije u Ukrajini i uvođenja sankcija Moskvi, bio je pet posto veći nego prije godinu dana, pokazuje analiza temeljena na podacima Organizacije za ekonomiju Suradnja i razvoj.
Također, podaci pokazuju da se potrošnja električne energije i željezničkog prijevoza robe u Rusiji nije smanjila, niti su cijene goriva i struje porasle.
Analitičari podsjećaju da je cilj američkih sankcija Rusiji, kako je službeno objašnjeno, “iscrpljivanje resursa koje ruski predsjednik Vladimir Putin ima da nastavi aktivnosti protiv Ukrajine i dovede financijski sustav na rub kolapsa”, no to se još ne događa.
Visoki predstavnik EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Josep Borrell navodi kako se rublja zasad dobro nosi sa zapadnim sankcijama.
Neki od medija, poput britanskog “Economista”, navode da se Rusija iznenađujuće dobro nosi sa sankcijama i da one nemaju očekivani učinak.
Svrha oštrih mjera bila je zastoj ruskog gospodarstva, pa je u prvom tjednu nakon uvođenja novih sankcija rublja pala za trećinu u odnosu na dolar, a cijene dionica mnogih ruskih tvrtki su se srušile.
Međutim, tada je kaos na ruskim tržištima splasnuo, a tečaj rublje je već značajno porastao u odnosu na minimalne vrijednosti s početka ožujka, a sada se približava razini prije sankcija.
Analitičari kažu da u Rusiji postoji malo dokaza da je njezina gospodarska aktivnost ozbiljno pogođena.
Izvor:bankar.me