Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu prošloga petka, jer se ulagači nadaju da će inflacijski pritisci uskoro popustiti, pa središnje banke neće biti previše agresivne u povećanju kamatnih stopa
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6,00 sati u plusu 1,5 posto.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 1 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 1,2 i 2,9 posto.
Azijske ulagače ohrabrio je skok cijena dionica na Wall Streetu u petak za otprilike 3 posto, što se zahvaljuje nizu podataka koji pokazuju da se rast američkog gospodarstva počinje usporavati,piše tportal.hr.
To, inače, ne bi bila dobra vijest za tržište kapitalaTržište kapitala (engl. capital market), u užem smislu pr..., no u okruženju u kojemu američka središnja banka agresivno povećava kamatne stopeKamate su trošak, odnosno cijena koju plaćate za pozajmlji... kako bi spustila inflaciju s najviših razina u 40 godina, to je podržalo tržište.
Ulagači se, naime, nadaju da bi Fed ipak mogao biti manje agresivan u povećanju kamataKamata je cijena uporabe tuđih novčanih sredstava. Kamate ..., s obzirom da se njegov cilj o ‘hlađenju’ gospodarstva, a time i suzbijanju inflacijeInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... počinje nazirati.
Na tržištu novca sada se procjenjuje da bi Fed do ožujka iduće godine mogao povećati ključnu kamatu sa sadašnjih 1,75 na 3,5 posto, dok su još prošloga tjedna procjenjivali da bi kamata tada mogla iznositi 4 posto.
Podršku tržištu pružio je i pad cijena sirovina jer to znači da bi inflacijski pritisci uskoro mogli popustiti.
„Američko tržište zabilježilo je snažan rast na kraju prošloga tjedna i mislim da je to glavni razlog današnjeg rasta azijskih tržišta”, kaže Rob Carnell, ekonomist u tvrtki ING.
No, ostaje otvoreno pitanje hoće li Fed uspjeti ‘mekano’ prizemljiti gospodarstvo ili slijedi recesijaRecesija (engl. recession) predstavlja povremena usporavanja....
Nakon snažnog skoka u petak, jutros su američki terminski indeksi u minusu oko 0,2 posto.
„Tržište ostaje fokusirano na politički odgovor na visoku inflaciju i strahovanja od ‘tvrdog’ prizemljenja gospodarstva”, pišu analitičari Westpaca u osvrtu na situaciju na tržištima.
Dolar oslabio, cijene nafte pale
A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 104,01 boda, dok je u petak navečer iznosio 104,15 bodova.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo sa 135,20 na 134,65 jena.
No, američka je valuta stabilna u odnosu na europsku, pa se cijena eura kreće oko 1,0555 dolara, kao i u petak navečer.
Cijene su nafte, pak, blago pale na početku novog tjedna. Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,11 posto, na 113,00 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,33 posto, na 107,25 dolara.